20/06/2022
Stefanina Timberwolves 14 13 18 19 - 64 -
Themis BC 29 25 23 17 - 94 -

Χωρίς σταματημό οι Honeymood Themis!

Μια εμφατική νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Honeymood Themis απέναντι στους Stefanina Timberwolves με τελικό σκορ 64-94 πετυχαίνοντας έτσι την δεύτερη νίκη τους στο Summer Master Thessaloniki.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει ιδανικά για τους Themis καθώς μετά από ένα ωραίο passing game ο Τικπασάνογλου θα βρεθεί μόνος του και θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο από την κορυφή ανοίγοντας έτσι το σκορ για την ομάδα του. Οι Stefanina δεν θα μπορέσουν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που έχουν επιβάλλει οι αντίπαλοι και έτσι οι Themis θα καταφέρουν να δημιουργήσουν μια διαφορά 15 πόντων από την πρώτη κιόλας περίοδο. Την ίδια τακτική θα ακολουθήσουν και στην δεύτερη περίοδο καθώς με τα όμορφα καλάθια του Γεωργίου η διαφορά θα φτάσει μέχρι και τους 27 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Λύκοι θα μαζέψουν δυνάμεις και χάρης στα μεγάλα καλάθια του Μπουτκόβαλη αλλά και του Τσακαλαίδη θα μπορέσουν να μειώσουν την διαφορά και να βάλουν δύσκολα στους φιλοξενούμενους , όμως οι Themis θα βρουν τις λύσεις και έτσι θα μπορέσουν να ξανά βρουν τα βήματα τους και να στείλουν την διαφορά στους 32 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο οι Timberwolves θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα δημιουργώντας ένα μικρό σερί πόντων το οποίο όμως δεν θα είναι αρκετό και έτσι οι Honeymood Themis θα φύγουν με την νίκη με τελικό σκορ 64-94.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βενιζέλος Γεωργίου ο οποίος κατάφερε να σκοράρει 28 πόντους και μαζέψει 3 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Λύκων άξιος αναφοράς είναι ο Μαρίνος Μπουτκόβαλης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 28 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Σταλέντσης 5 , Αλβανός 3 (1) , Μπουτκόβαλης 28 (3) , Τσακαλαίδης 18 (4) , Χουρδάκης 5 , Αλεπάκης 5 (1)

Honeymood Themis: Γεωργίου 28 (4) , Νικολούσης 19 (5) , Ανδρέου 13 (1) , Σαρρής 13 (1) , Τικπασάνογλου 8 (2) , Πρατικάκης , Κάτσιος 13