27/02/2024
Deportivo Faliro 20 28 15 19 - 81 -
Athens Crips 10 10 22 10 - 52 -

Χωρίς να ιδρώσει η Deportivo Faliro!

H Deportivo Faliro έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης από το ξεκίνημα και πήρε μια εύκολη νίκη απέναντι στους Athens Crips με σκορ 81-52.

Η Deportivo Faliro ήθελε να συνεχίσει την καλή της πορεία και να κάνει άλλο ένα βήμα για την είσοδο της στα πλέι οφ. Οι Athens Crips λίγο πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, έψαχναν νίκη σωτηρίας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 12-4. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ειδικά έξω από τα 6.75, με αποτέλεσμα να βρεθούν από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-10.

Οι Athens Crips με δύο τρίποντα του Γκουγκούση μείωσαν σε 25-18 και έδειξαν να έχουν σφυγμό. Όμως η Deportivo Faliro δεν είχε καμία διάθεση να κάνει το ματς ντέρμπι. Με σερί 21-0, εκτόξευσε την διαφορά στο +28 (46-18) και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 48-20.

Τα πράγματα είχαν πάρει πλέον τον δρόμο τους με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα , λόγω της μεγάλης διαφοράς. Οι Athens Crips άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη και ο χρόνος λίγος. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 63-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει και να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Η γηπεδούχος συνέχισε να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στην επίθεση και αύξησε και άλλο το προβάδισμα της. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 81-52, με την Deportivo Faliro να είναι πλέον με το ένα πόδι στα πλέι οφ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Τριανταφυλλίδης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Τριανταφυλλίδης 15, Γαρμπής 13, Παπαδόπουλος 14, Μπίμπας 20, Κακαλέτρης 13, Παύλου 3, Μαρινάκης 3.

Athens Crips (Γκουγκούσης): Λάντζας 8, Γκουγκούσης 21, Παπαδόπουλος, Αργυρούλης 7, Κουρκουλής 5, Σμυρλής 4, Γιγουρτάκης 7.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα από την αρχή των Deportivo Faliro!