14/12/2023
Griffins 14 19 20 21 - 74 -
Gangsters 28 16 26 18 - 88 -

Χωρίς στάση οι Gangsters!

Χωρίς απώλειες συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στον δεύτερο όμιλο της Master League οι Gangsters, καθώς για τη δέκατη αγωνιστική κέρδισαν τους Griffins με 74-88 στο ΓΣΠ και έκαναν το 9/9!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gangsters στο παιχνίδι, καθώς με τέσσερα τρίποντα του Νιφόρα και 10 πόντους του Καραμποΐκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 14-28! Ο Σπυρόπουλος με 6 πόντους και ο Κοτσόλης με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε Παπαδόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο οι Griffins κατάφεραν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και με 10 πόντους του Λοΐζου και τρίποντα των Κοτσόλη - Παπαδόπουλου, πλησίασαν στους 7, 31-38, 4:00 για την ανάπαυλα. Τελικά το συγκρότημα του Βρύλλη πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 33-44, με τον Μαρκόπουλο να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Λάιο 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Gangsters είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +20, 45-64, και τελικά με 10 πόντους του Νιφόρα, 5 του Μαρκόπουλου και τρίποντα των Νιώτη - Καραμποΐκη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 53-70! Δεν μπόρεσε η ομάδα του Χρόνη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 9 πόντους του Παπαδόπουλου, τους 5 του Βιλτανιώτη και τους 4 του Κοτσόλη. Σκορ τρίτης περιόδου 53-70!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 74-88, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νιφόρα, Νιώτη, Αφουξενίδη και Λάιου. Για τους Griffins στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαδόπουλος, Λοΐζος και Κοτσόλης, μαζεύοντας έτσι την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/20 βολές, 17/38 δίποντα και 9/34 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/10 βολές, 22/52 δίποντα και 12/35 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Griffins ο Παπαδόπουλος με 31 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 4/6 δίποντα και 6/10 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP των Gangsters ο Νιφόρας με 31 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/10 δίποντα και 6/15 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Griffins (Χρόνης): Παπαδόπουλος 31 (6), Χρόνης, Ζαχαρτσένκο, Κοτσόλης 17 (2), Λοΐζος 12 (1), Βιλτανιώτης 5, Καραγιάννης 1, Σπυρόπουλος 8

Gangsters (Βρύλλης - Κεχρής): Νιφόρας 31 (6), Αφουξενίδης 7 (1), Καραμποΐκης 16 (4), Λάιος 8, Μαρκόπουλος 11, Μακρής, Νιώτης 13 (1), Σαΐτης 2

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ των δύο ομάδων!