10/07/2021
Young Ballers BC 12 15 25 14 - 66 -
Kavlanta Hawks 2 7 8 20 - 37 -

Young Ballers για φίλημα!

Με μία εμφάνιση που θα μνημονεύεται για αρκετό καιρό, οι Young Ballers ισοπέδωσαν τους Kavlanta Hawks με 66-37 και παρέμειναν αήττητοι στο Summer League της Development!

Από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Στεφανάκου μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με εκπληκτική άμυνα, αλλά και καλές επιθέσεις, οι Young Ballers έτρεξαν ένα επιμέρους 12-2 με τον Δημήτρη Παππά να σημειώνει 4 πόντους. Για τους Kavlanta Hawks, το μοναδικό καλάθι της περιόδου σημείωσε ο Μάξιμος Μπόικο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι, ήταν εμφανώς καλύτεροι και με τον Παναγή να βάζει 5 πόντους, έτρεξαν ένα επιμέρους 15-7, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 27-9. Για τους Hawks, από 3 πόντους έβαλαν οι Αναστασίου και Κολυβάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Young Ballers ήταν πιο πιεστικοί στην επίθεση. Έτρεξαν ένα επιμέρους 25-8, χτυπώντας στο ανοικτό γήπεδο. Ο Μιχάλης Μερμίγκης σημείωσε 10 πόντους όντας εκπληκτικός. Στον αντίποδα, ο Κώστας Αναστασίου έβαλε 3 πόντους από το χαμηλό post.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ. Το τελικό, 66-37 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι Young Ballers έπαιξαν μυθικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Κώστας Παππάς με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Τζώρτζης με 21 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 26/77 εντός πεδιάς, 3/17 τρίποντα, 11/21 βολές. Πήραν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 1 τάπα. Οι Kavlanta Hawks είχαν 14/56 εντός πεδιάς, 1/8 τρίποντα και 8/21 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 27 λάθη και 2 τάπες.

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 2, Ζορμπάνος 4, Ράπτης 8, Βαρκάρης 2, Ανδρεάδης 10, Σαντοριναίος, Μερμίγκης 18, Παππάς 11, Παναγής 11.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Κανελλόπουλος, Κολυβάς 3, Αναστασίου 7, Παπαδημητρόπουλος 1, Τζώρτζης 21, Μπόικο 2, Αλεβίζος 3.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των Young Ballers!