23/11/2023
Blastiakos 11 9 22 14 - 56 -
Young Ballers BC 17 10 22 20 - 69 -

Οι Young Ballers σόκαραν τον Blastiako!

Το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του Σπάρτακου οι Young Ballers θύμισαν μετά από πολύ καιρό στον Blastiako την λέξη ''ήττα'', πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση και επικρατώντας με 56-69. Η ομάδα του Γεροντάκη ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά τις 8 Δεκεμβρίου του 2022 σε ένα ματς που πληγώθηκε από απουσίες, αλλά και την αποβολή του Τυροπώλη. Το καλό νέο για τον Blastiako είναι ότι μαζί με εκείνον ηττήθηκε και η Νέα Τριποδοκρατία, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την ερχόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι κορυφής του δεύτερου ομίλου της Evolution League.

Με λυσσαλέα άμυνα και περίσσεια αυτοπεποίθηση μπήκαν στο παρκέ οι Ballers που έδειξαν από νωρίς τη διάθεση τους να χτυπήσουν το ματς, βάζοντας δύσκολα στον Blastiako που έμεινε χαμηλά για τα δεδομένα του. Οι μετέπειτα νικητές πήραν λίγα από πολλούς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντες δίκαια μπροστά με 6 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι άμυνες πρωταγωνίστησαν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-10 και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα με καλάθια των Κολυβάκη (4π.), Ανδρεάδη (2π.), Ζορμπάνου (2π.) και Μουζάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Blastiakos συνέχισε να προβληματίζει επιθετικά και, παρά την προσπάθεια των Τροχαλιά (7π.) και Τυροπώλη (2π.), πήγε στα αποδυτήρια με -7. Σκορ ημιχρόνου, 20-27.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε. Με μακρινά σουτ των Σωτηρίου (11π.), Τροχαλιά (8π.) και Λόλα (3π.) ο Blastiakos κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά, όμως οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση στην αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Κολυβάκη (8π.), Μουζάκη (6π.), Στεφανάκο (5π.) και Θεανίδη (3π.) ανέκτησαν γρήγορα τη διαφορά που είχαν χτίσει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ballers είχαν τρομερή ψυχολογία και με επιθετικό κρεσέντο των Κολυβάκη (10π.) και Μουζάκη (5π.) δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους περσινούς πρωταθλητές της Development League. Ο Τροχαλιάς (7π.), από την άλλη, συνέχισε την συγκινητική του εμφάνιση, όμως η ομάδα του δεν κατάφερε να διεκδικήσει μέχρι τέλους το ματς, υποχωρώντας τελικά στο 6-1.

Στο τέλος του αγώνα, ο Blastiakos είχε 13/34 δίποντα, 5/26 τρίποντα και 15/23 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Young Ballers 19/35 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 24 πόντους και double-double, έχοντας 7/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Τροχαλιάς με 22 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 12/16 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Blastiakos (Γεροντάκης) : Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 5 (1), Λόλας 8 (1), Σωτηρίου 12 (3), Τροχαλιάς 22, Τσιγκάκος, Τυροπώλης 7.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Ανδρεάδης 6, Αργυρόπουλος, Ζορμπάνος 6 (1), Θεανίδης 6 (2), Καβαλλάρης 2, Κολυβάκης 24 (3), Κρόκος 2, Μουζάκης 15 (1), Ράπτης, Στεφανάκος 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των νικητών.