05/11/2019
ReTirees 12 17 18 16 - 63 -
Στιφάδο Bulls 13 11 11 19 - 54 -

Υπέκυψαν στους ReTirees οι Στιφάδο Bulls !!

Για την έβδομη αγωνιστική της Elite League οι ReTirees (4-2) υποδέχθηκαν στο κλειστό του Μπόθου τους αήττητους ως τώρα Στιφάδο Bulls(6-0) υποχρεώνοντας τους στην πρώτη φετινή τους ήττα, εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των κυπελλούχων κυρίως στο backcourt και την αδυναμία εύκολης δημιουργίας, παίζοντας παράλληλα τόσο όσο απαιτούσαν οι συνθήκες σε μια αρκετά ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, επανάληψη του περυσινού τελικού του Basketaki Cup.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα προηγούμενοι με διπλό σκορ (8-4) το πρώτο πεντάλεπτο χάρη στον Κατιάκο (8π σε όλη την πρώτη περίοδο), αλλά το Στιφάδο αντιπαρέταξε το πείσμα του Θεοδωρόπουλου και τα καλά σουτ του Βαρβιτσιώτη (από 4π έκαστος) από μέση απόσταση, αφήνοντας χωρίς σκορ τα τέσσερα τελευταία λεπτά τους αντιπάλους τους και κατορθώνοντας να προηγηθεί ως τη λήξη του δεκαλέπτου (12-13) !

Ο Κουσούλης διαπίστωσε την αδυναμία στην περιφερειακή γραμμή των “Ταύρων” εφαρμόζοντας πίεση πάνω στον Βαρβιτσιώτη, με αποτέλεσμα την πολύ καλή άμυνα δίνοντας συνάμα και κλεψίματα για εύκολο σκορ στο transition, ανατρέποντας την κατάσταση με ένα επιμέρους 13-2  μέσα σε πέντε λεπτά με τους Σαρρή (3π), Πλεξουσάκη (4π) και Κατιάκο (6π) να οδηγούν στο +9 ενώ στην άλλη όχθη η αντίδραση ήρθε στο τέλος με μια βόμβα τριών πόντων του Μπάγια που μαζί με μια βολή του Βαρβιτσιώτη μείωσαν σε 29-24 στο ημίχρονο.

Ο Λίγγος βρήκε στόχο από κοντά μειώνοντας στους τρείς αλλά μετά ακολούθησε η καταιγίδα των παικτών του Κουσούλη συνεχίζοντας την πίεση στο κατέβασμα της μπάλας & με ένα επιμέρους 2-12 με πέντε πόντους του Στόλη αλλά και τον Αφολάνιο έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν το γήπεδο αποκτώντας διψήφια διαφορά, που παρά τα καλάθια των Θεοδωρόπουλου, Μπάγια και Κολέγκα δεν δυσκολεύτηκαν να συντηρήσουν με τον Κωστούλα να δίνει κι αυτός τη συνεισφορά του για το 35-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η τελική ευθεία της αναμέτρησης ήταν κομμένη στα δύο. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι “Συνταξιούχοι” κυριάρχησαν φτάνοντας στο +16 (40-56) και αξάφνου τράβηξαν χειρόφρενο. Ο εγωισμός των παικτών του Κοσμίδη με τα time out που πήρε, το πάθος τους στην άμυνα μαζί με τη μοναδική πηγή εύκολου σκορ, τα σουτ από την περίμετρο ήταν ικανοί παράγοντες για να σκαρώσουν μια ανατροπή. Πράγματι, αργά αλλά σταθερά κι όσο ο Θεοδωρόπουλος με τον Μπάγια πυροβολούσαν αδιάκριτα η διαφορά κατέβαινε για να φτάσει στη μια κατοχή (54-57) εκεί όμως έχασαν δύο ευκαιρίες, τόσο με τις χαμένες βολές του Βαρβιτσιώτη , όσο και με την αμέσως επόμενη επίθεση που πήρε ο ίδιος, με τον Κατιάκο να δίνει ανάσα και τον Γιαμαίο με βόμβα από τα 6.75 να σφραγίζει την άτυπη αυτή ρεβάνς τους με το τελικό 63-54 !

Η ομαδική στατιστική αντικατοπτρίζει μερικώς την εικόνα των ομάδων στο γήπεδο. Οι νικητές υστέρησαν σε ποσοστά ευστοχίας (33-42 % εντός πεδιάς, 20-35% τρίποντα υπερέχοντας σημαντικά όμως στις βολές 64-35%), υπερέχοντας λιγάκι στα ριμπάουντ (41-39) με το καθοριστικό σημείο να είναι η δημιουργία (14-6 τελικές πάσες) και τα κλεψίματα (11-6) μαζί με τα λάθη (8 έναντι 16) που τους έδωσαν παραπάνω επιθέσεις κι εύκολα καλάθια.

Mvp και πρώτος σκόρερ τους ο σέντερ Αντώνης Κατιάκος (23π,9ρ,2ασ4) κι από κοντά σε απόδοση ο Κώστας Πλεξουσάκης (12π,7ρ,3ασ,2κλ, 1κοψ, 1λ)  . Πολυτιμότερος για τους κυπελλούχους ο Χρήστος Λίγγος (8π, 5ρ, 1κλ, 3ασ) ενώ πρώτοι τους σκόρερ ο Σταμάτης Μπάγιας (16π,3κλ,4λ) με τον Κώστα Θεοδωρόπουλο (16π,1ασ,1κλ)

ReTirees (Κουσούλης – Σαμέρα) : Σαρρής 5(1), Κωστούλας 4, Λαρεντζάκης 2, Γιαμαίος 3(1), Κατιάκος 23, Κοτσαμπάς 3(1τρ, 6ρ), Στόλης 9(1τρ, 4ασ), Πλεξουσάκης 12 (1 κοψ), Αφολάνιο 2

Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Λίγγος 8, Μαστρακούλης 2(6ρ), Θεοδωρόπουλος 16(2), Παγουλάτος, Κολέγκας 4(7ρ), Χατζής, Μπάγιας 16(3), Βαρβιτσιώτης 8

Τι μας άρεσε :  Οι προσαρμογές που έκαναν οι ομάδες στα δεδομένα του αγώνα , η προσπάθεια των “Ταύρων” να επιστρέψουν και ο “επαγγελματικός” τρόπος επικράτησης των ReTirees!

Τι δεν μας άρεσε:  Οι βολές των φιλοξενουμένων που θα είχαν περισσότερη τύχη για τον αγώνα με κάτι καλύτερο από τις 7/20.