59
45ers - - - - - 59 -
Peteenagers BC - - - - - 67 -

Yψηλές πτήσεις για τους Πετεινούς!

Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής, οι 45ers υποδέχθηκαν τους Peteenagers σε 1 παιχνίδι που εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «πετεινοί» αν και εμφανίστηκαν ως το αουτσάιντερ, έριξαν στο καναβάτσο την ομάδα του Κόκκινου και συνέχισαν τις υψηλές πτήσεις στα σαλόνια της D. League. 59-67 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι Peteenagers στο 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Τρέχοντας ένα σερί 7-0 , οι «πετεινοί» πήραν από νωρίς τα ηνία του ματς. Κοιμισμένοι ξεκίνησαν οι 45ers με άμεση συνέπεια να μείνουν πίσω στο σκορ και στην διεκδίκηση του αγώνα. Από 3 πόντους είχαν Μαυρογιάννης, Κρίβας και Γραμματικόπουλος για τους γηπεδούχους. 3 καλάθια πέτυχε ο Ασπρούλιας και 5 πόντους ο Κουλούρης για τους Peteenagers. 13-18 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος. Η ομάδα του Ασπρούλια συνέχισε να τρέχει το γήπεδο και να πετυχαίνει εύκολα καλάθια στο transition. 10 πόντους πέτυχε ο Λέζος και 6 ο Χατζαντώνης για τους Peteenagers που έβαλαν 26 πόντους στο δεκάλεπτο! Μόνο ο Γραμματικόπουλος ήταν αξιόπιστος επιθετικά για τους 45ers (10 πόντους στο ημίχρονο) που έπαιζαν νωχελικά. 27-41 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός έπεσε στο 3ο δεκάλεπτο. Οι ομάδες έδειχναν κουρασμένες με τις αντοχές να είναι σίγουρα μειωμένες. Δεν κατάφεραν κάτι ιδιαίτερο οι 45ers που απλά μείωσαν κατά 1 πόντο την μεγάλη διαφορά (17 πόντοι). 3 σερί καλάθια είχε για του γηπεδούχους ο Προβίδας, ενώ 7 πόντους ο Λέζος για τους «πετεινούς». 14-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Οι 45ers δεν τα παράτησαν παρά το -17 και πέρασαν στην αντεπίθεση στην 4η περίοδο. Μπορεί να έφτασαν στο -5 με 2 λεπτά να απομένουν, αλλά οι Peteenagers είδαν τον Κουλούρη να πετυχαίνει 2 πολύ σημαντικά καλάθια και να σφραγίζει την σημαντική νίκη των Peteenagers. 59-67 έγραφε το scoreboard όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης. Τους 20 συνολικά πόντους έφτασε ο Γραμματικόπουλος και 2 καλάθια είχε ο Προβίδας.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μέμος Λέζος με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη σε 32 λεπτά αγώνα. Για τους 45ers ξεχώρισε ο Θανάσης Γραμματικόπουλος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ (6-5), 3 ασίστ και 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι 45ers είχαν 22/62 δίποντα (35,5%), 2/4 τρίποντα (50%), 9/24 βολές (37,5%), 52 ριμπάουντ (19-33), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 17 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 19/41 δίποντα (46,3%), 5/20 τρίποντα (25%), 14/20 βολές (70%), 32 ριμπάουντ (4-28), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη.

45ers(Κόκκινος): Άγας, Γκοτσόπουλος 3 (13 ριμπ), Κουζούδης 3, Κρίβας 5, Κόκκινος, Γραμματικόπουλος 20 (11 ριμπ), Προβίδας 14 (10 ριμπ), Μαυρογιάννης 14 (7 ριμπ).

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 8, Δημητριάδης 10 (10 ριμπ), Λέζος 22 (8 ριμπ, 6 κλεψίματα), Διαμαντόπουλος, Δημητρόπουλος 2, Κουλούρης 17, Ασπρούλιας 8.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ανέστης Δημητριάδης που έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ (1-9), ενώ έκλεψε και 3 φορές την μπάλα!

Τι μας άρεσε: Η γεμάτη στατιστική του Λέζου!