26/11/2023
Respect 27 29 21 20 - 97 -
Basketόσαυροι 21 13 19 27 - 80 -

Υψηλό σκορ και μεγάλη νίκη για τους Respect!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν από νωρίς το πόσο πολύ θέλουν την νίκη , το σκορ ξέφυγε καθώς από την μια Αξάς και Παπαγεωργίου έδωσαν επιθετικά τον καλύτερό τους εαυτό και από την άλλη Χριστοδουλίδης και Στράντζαλης κράτησαν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-21 δείχνοντας την μάζη που πρόκειται να ακολουθήσει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Respect πάτησαν γκάζι και μπόρεσαν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά τους με τον Γρίδα κάτω από το καλάθι και τα σουτ του Κυριαζίδη να είναι αυτά που ξεχωρίζουν. Οι Basketόσαυροι δεν μπόρεσαν να σπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι πέτυχαν μόνο 13 πόντους με το σκορ πλέον να είναι στο 56-34.

Τρίτη περίοδος και ο αγώνα πλέον κινούταν με τον ρυθμό που είχαν επιβάλλει οι Respect , οι φοβερές άμυνες του Μανόλο σε συνδυασμό με τις γρήγορες επιθέσεις του Αξά ήταν αυτές που έβαλαν την ομάδα τους με το ένα πόδι στην νίκη. Οι Basketόσαυροι πάτησαν δυναμικά και πέτυχαν αρκετά καλάθια χάρης τον Χριστοδουλίδη.

Όποιες όμως και να ήταν οι προσπάθειες των Basketόσαυρων στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν αρκετές καθώς η ζημιά είχε ήδη γίνει , έτσι οι Respect πήραν τον σεβασμό τον αντιπάλων αλλά και την νίκη με τελικό σκορ 97-80.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Αξάς ο οποίος πέτυχε 34 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Basketόσαυρους είναι ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης ο οποίος έβαλε 24 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Respect: Πολύζος 11 (3) , Ανδρεάδης 3 (1) , Κυριαζίδης 14 (1) , Γριδας 15 (3) , Aξάς 34 (4) , Γλαντζης 4 , Παπαγεωργίου 16

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 11 , Αμπατζής 7 (1) , Στράντζαλης 17 (3) , Πρεβενάς , Τσιγαρίδας 8 , Δημητριάδης , Χριστοδουλιδης 24 (1) , Ρήγας 3 , Σαρταβας 10