22/03/2023
Thunder 17 22 11 16 - 66 -
Γιουγκοπιάστηκα 24 14 20 18 - 76 -

"Yugo" ζείτε, playoff να δείτε!

Υπέροχη παρά τις πολλές απουσίες, η Yugoπιάστηκα επιβλήθηκε με 66-76 της Thunderblaze στο ΣΕΦ, το βραδάκι της Τετάρτης!

Τι να πρωτογράψουμε για το ξεκίνημα της αναμέτρησης ανάμεσα στις δύο ομάδες! Ο Γιάννης Νικολαΐδης έψαχνε... αντίπαλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με συνεχόμενους πόντους στο 1vs1 και όμορφες προσπάθειες κοντά στο καλάθι. Περισσότερο μοιρασμένες οι προσπάθειες της Thunderblaze, καθώς Κούρτης, Ζαράνης και Ζαΐμης ήταν θετικοί και... efficient, αλλά μπροστά μπήκε η "Yugo" στο κλείσιμο του δεκάλεπτο με 17-24, με... κερασάκι ένα τρίποντο του Ψαρρού με τη λήξη!

Ο Νίκος Ζαράνης έβαλε το δεύτερο τρίποντό του και μείωσε στους 5 (28-33) περίπου στα μέσα της περιόδου, με την Thunderblaze βελτιωμένη και ξανά έχοντας βοήθεια από όποιον πάτησε παρκέ, καθώς Τζούρτος, Μπούτος και Αγγελόπουλος βοήθησαν για την ισοφάριση λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου! Ενός ημιχρόνου που εν τέλει έκλεισε στο 39-38 για την παρέα του Ζαράνη, καθώς ο Ζαΐμης με buzzer τρίποντο από την κορυφή... υπέγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους.

Δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει παρά το ψυχολογικό σοκ η Yugoπιάστηκα, πήρε σωστές επιλογές, Σακαρέλος και Τσάνταλης βγήκαν μπροστά και έβαλαν τα καλάθια που έπρεπε και οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Κούρτη έδωσε μεγάλη... ανάσα στη Thunderblaze, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν κολλήσει επιθετικά και μείωσαν στο 50-58 για τρίτη περίοδο, ελπίζοντας στη συνέχεια να γυρίσουν πάλι τον διακόπτη και να επιστρέψουν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Αυτό όμως δεν έγινε γιατί ενώ επιθετικά ήταν σούπερ, αμυντικά συνέχισε να έχει τα... θεματάκια της, με αποτέλεσμα η "Yugo" να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στην επικράτηση με τελικό σκορ 66-76.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τσάνταλης με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και ένα λάθος. Από Thunderblaze ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μαλεβίτης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/41 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 5/6 βολές 37 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/52 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/19 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη.

Thunderblaze (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 7, Γαρύλλης 9, Ζαΐμης 7, Ζαράνης 10, Καρούζος 2, Κούρτης 13, Μαλεβίτης 8, Μπούτος 2, Τζούρτος 8.

Yugoπιάστηκα (Σακαρέλος): Κύρκος 5, Μπαντράς 2, Νικολαΐδης 24 (11 ριμπ.), Παπαγεωργίου, Πουριέζης, Σακαρέλος 5, Τσάνταλης 18 (16 ριμπ.), Ψαρρός 22.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!