99
Reddicolo 10 7 8 10 - 35 -
Aces 31 23 25 20 - 99 -

Ζαλισμένοι από το ποτό οι West Coast Aces!

Δια περιπάτου ξεπέρασαν το εμπόδιο του Red-Dicolo οι μεθυσμένοι West Coast Aces, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League πήραν το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα με το εντυπωσιακό 35-99.

Με 5 πόντους του Αναγνώστου, τρίποντο του Κουλακιώτη και καλάθι του Κυρίτση, το Red-Dicolo προηγούταν με 7-4 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι σεληνιάστηκαν και με τους Γιώργο Κοντακιώτη (10π), Στεργιόπουλο (7π) και Ναρεκιάν (7π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 10-31!

Ίδιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο, με τους West Coast Aces να κλειδώσουν ουσιαστικά τη νίκη, αφού με 9 πόντους του Μαραβέλια και 7 του Γιώργου Κοντακιώτη, ξέφυγαν στους 37, 17-54. Ο Κουτσάκης με 5 πόντους και ο Αναγνώστου με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Κοντακιώτης έδειχνε ασταμάτητος και με 12 δικούς του πόντους, 4 του Μπατζάκα και 4 του Ναρεκιάν, έδωσαν στην παρέα τους αέρα 54 πόντων, 25-79. Για την ομάδα του απόντα Νίκου Μακρή από 2 πόντους σημείωσαν οι Αναγνώστου, Κουτσάκης, Κουλακιώτης και Ξυγαλατάς. Σκορ τρίτης περιόδου 25-79!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους “Άσσους” να φτάνουν στην εύκολη νίκη με 35-99, έπειτα από 10 πόντους του Μπατζάκα και 4 του Γιώργου Κοντακιώτη.  Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αναγνώστου (6π), Κουτσάκης και Κυρίτσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 12/45 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 34 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 16/23 βολές, 37/83 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 67 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 25 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Κυρίτσης με 4 πόντους, έχοντας 2/9 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των West Coast Aces ο Γιώργος Κοντακιώτης με 32 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 14/22 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Red-Dicolo (Αναγνώστου): Ξυγαλατάς 2, Κουλακιώτης 5 (1), Κυρίτσης 4, Ρεντούλης, Κουτσάκης 9 (1), Λεπίτκας, Αναγνώστου 15

West Coast Aces (Μπατζάκας): Κοντακιώτης Γ. 32, Ναρεκιάν 15 (1), Κοντακιώτης Ν. 2, Ευμορφόπουλος 6, Μπατζάκας 18,  Μαραβέλιας 12 (2), Στεργιόπουλος 12, Τσουτσουράκης 2

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Aces!