06/12/2019
Παντοφlakers 10 16 20 16 - 62 -
Χλατς 10 12 8 8 - 38 -

«Ζάχαρη» το δεύτερο ημίχρονο!

Οι Παντοφlakers τα βρήκαν λίγο σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία του Γιάννη Ζαχαρόγιαννη και την αποτελεσματική άμυνά τους και έκαναν το 3-2 στον τέταρτο όμιλο της Development 2, απέναντι στους βελτιωμένους Χλατς, οι οποίοι όμως δεν ακολούθησαν τον ρυθμό μέχρι το τέλος και έμειναν στο 1-4.

Αν εξαιρέσουμε το πρώτο πεντάλεπτο, όπου οι «παντοφλαίοι» έκαναν ένα 8-2 με τους Καρκάνη, Γαρυφαλλίδη, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-10, αφού οι Τριανταφύλλης, Ραβάνης και Φέτσιος απάντησαν για τους Χλατς και έδειξαν ότι η νίκη της περασμένης αγωνιστικής τούς έχει ανεβάσει.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πετρόλ» προσπέρασαν κιόλας, με τους Πατέρα, Τριανταφύλλη, Ράφαελ Ράζνυ και Φέτσιο να τα δίνουν όλα στην επίθεση (18-20 στο 18’), όμως οι «κίτρινοι» βρήκαν λύσεις άμεσα με τον Πλέσσα που μπήκε φουριόζος στο παρκέ και στη συνέχεια πήρε μπρος ο Ζαχαρόγιαννης, γυρνώντας το σκορ στο 26-22 του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν σχεδόν… καταστροφικό για τους Χλατς, αφού δεν έβαζαν τίποτα και έβλεπαν από την άλλη τους Ζαχαρόγιαννη, Καρκάνη, Πάτσικα και Γαρυφαλλίδη να φτάνουν τη διαφορά στους 15 πόντους για τους Παντοφλέικερς (39-24 στο 24’), οπότε και τα καλάθια του Λιάννη δεν άλλαξαν κάτι ιδιαίτερο λίγο πριν συμπληρωθεί το 30ο λεπτό (46-30).

Ακόμα πιο εύκολο έγινε το έργο των «παντοφλαίων» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον «Sugar» να παίρνει βοήθειες και από Πλέσσα, Πάτσικα, Καρκάνη, κάτι που έφτασε την απόσταση στο +24 (59-35 στο 39’) και τα τρίποντα από Πατέρα και Ζαχαρόγιαννη στο φινάλε απλά έγραψαν το τελικό 62-38, που έφερε πάλι θετικό πρόσημο στους «κίτρινους», στον όμιλο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Ζαχαρόγιαννης με 20 πόντους, 18 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από τους Χλατς ξεχώρισε ο Περικλής Τριανταφύλλης με 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «κίτρινοι» είχαν 18/52 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 5/7 βολές, 58 ριμπάουντ (14-44), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «πετρόλ» να τελειώνουν το ματς με 14/45 δίποντα, 1/6 βολές, 35 ριμπάουντ (8-27), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη και επίσης 1 μπλοκ.

Παντοφlakers (Πλέσσας): Ζαχαρόγιαννης 20 (4), Πλέσσας 11 (2), Καρκάνης 8, Γαρυφαλλίδης 8, Καρπεράκης 6, Πάτσικας 6, Μπενετάτος 3 (1)

Χλατς (Σπέγκας): Λιάννης 11 (1), Τριανταφύλλης 10 (1), Πατέρας 9 (1), Φέτσιος 4, Ραβάνης 2, Ρ. Ράζνυ 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ρυθμός και των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και η ενέργεια που διατήρησαν οι Παντοφλέικερς μέχρι το φινάλε, με τον «Sugar» να «καθαρίζει» σε άλλο ένα ματς.