02/11/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 13 6 11 13 - 43 -
Alepoudiarides BC 11 10 7 12 - 40 -

Ο Ζελμάνοβιτς έκρινε το ντέρμπι!

Ένας αγώνας που βλέποντας κάποιος το σκορ (43-40) θα περίμενε αργό τέμπο, σετ επιθέσεις! Στην πραγματικότητα όμως ήταν ένας αγώνας με τρομερό ρυθμό, με τους Elitήριους να κερδίζουν τους Alepoudiarides στον Κολωνό, για την Evolution κατηγορία!

Ένα παιχνίδι με... φρενήρη ρυθμό! Οι Elitήριοι ακολούθησαν το γρήγορο παιχνίδι που προσπάθησαν και κατάφεραν να επιβάλουν οι Alepoudiarides, με τους Πατάκα και Παυλάκο να βλέπουν τον Ζελμάνοβιτς να... ντουμπλάρει τον Λαμπρόπουλο επιθετικά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-11 για την παρέα του Κωνσταντινάκου. Η "κατάσταση" έμεινε σχεδόν ίδια μέχρι και την κόρνα της λήξης για το πρώτο ημίχρονο, με τον Πατάκα να συνεχίζει την εκπληκτική του εμφάνιση και με... κερασάκι ένα τρίποντο στη λήξη, να κλείνει το ημίχρονο στο 19-21.

Όμορφο παιχνίδι, δυνατο παιχνίδι! Το πάθος και η μεγάλη ενέργεια που υπήρχε στο παρκέ βρήκε... αντίδοτο στην ποιότητά και την ηρεμία που έδειξε ο Χατζηαντωνιάδης, με τον ψηλό που έχουν στο ρόστερ τους οι Alepoudiarides να βοηθά τους μαύρους να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο πίσω με 30-28. Οι Elitήριοι όμως είχαν Ζελμάνοβιτς! Τρομερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση από τον γεμάτο ενέργεια γκαρντ του Κωνσταντινάκου, με το τελικό 43-40 υπέρ των "κιτρίνων" να μη... γεμίζει το μάτι, αλλά να έρχεται μετά από "ματσάρα"!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ζελμάνοβιτς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους Alepoudiarides ξεχώρισε ο Δημήτρης Χατζηαντωνιάδης με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 1/8 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/45 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 3/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος):Ζελμανοβιτς 19, Κωνσταντινάκος 3, Λαμπρόπουλος 8, Μαργωμένος 3, Μπέλλης 4, Μπέσιος 4, Μωυσής, Ράνης 2.

Alepoudiarides (Παυλάκος): Βιολιδάκης 8, Γιουβανάκης 4, Μπέσης 5, Πατάκας 7, Παυλάκος 3, Φρατζολάς, Χατζηαντωνιάδης 13 (17 ριμπάουντ.)

Τι μας άρεσε: Όμορφο πολύ το παιχνίδι, με 40 λεπτά τρέξιμο!