10/07/2020
Dilaveri 17 7 17 13 - 54 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 11 10 14 8 - 43 -

Ζεσταίνει τις μηχανές το Dilaveri!

Με το 19ο ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος το Dilaveri, καθώς στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησε δύσκολα των Γαλατών με 54-43 και προετοιμάζεται πλέον για την μάχη των play-off κόντρα στους Gerakas Hawks!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με το Dilaveri να προηγείται με 17-11, χάρη σε 8 πόντους του Γόντικας και έμμεσο τρίποντο του Ζουμπούλη. Ο Λαδάς με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Καζάνας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ανυπότακτοι Γαλάτες ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με ηγέτη τον Καζάνα με 7 πόντους, μείωσαν στους 3, 24-21. Λίγα πράγματα από τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τους Δουλουγέρη και Γόντικα να πετυχαίνουν από 3 πόντους ο καθένας.

Με τους Μούτσο και Δημήτρη Πουπάκη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας και τον Ζουμπούλη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια, το Dilaveri έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 39-28, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η ομάδα του Τερζή απάντησε άμεσα και με 8 πόντους του Μαντά και 4 του Λαδά, μείωσε στους 6, 41-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Βογιατζάκη (8π) και Δημήτρη Πουπάκη (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-43 Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Γαλάτες για την ανατροπή, ωστόσο οι 4 πόντοι του Λαδά δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 14/47 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 14/39 δίποντα και 2/26 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος για το Dilaveri ο Γόντικας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/7 βολές και 6/16 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ υπέπεσε σε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Φραντζεσκάκης με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 2/5 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Dilaveri (Δουλουγέρης): Γραμματικάκης 2, Πουπάκης Δ. 10 (2), Πουπάκης Γ. 2, Ζουμπούλης 6 (1), Γόντικας 15, Μούτσος 7 (1), Μαστοράκης, Δουλουγέρης 3 (1), Βογιατζάκης 9 (1)

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Φρανζεσκάκης 6, Ζιώτας, Τερζής, Μαντάς 10 (2), Φώτου, Μπετχαβάς, Καζάνας 9, Λαδάς 18, Ανδρικόπουλος

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων, παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον!