11/03/2022
Cleveland Havaliers 12 4 4 12 - 32 -
Reddicolo 18 11 15 22 - 66 -

Ζέστανε τον Κολωνό το Red-Dicolo!

Παίζοντας καυτό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, το Red-Dicolo κέρδισε εύκολα τους Cleveland Havaliers με 32-66 στον Κολωνό για την 15η αγωνιστική του εβδόμου ομίλου της D2-League, φτάνοντας έτσι τις οκτώ νίκες.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Red-Dicolo στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Ράδου, 4 του Γεωργακόπουλου, 4 του Θειακούλη και τρίποντο του Μαφίδη, προηγήθηκε με 12-18. Ο Τσιρίμπας με 4 πόντους και ο Συψής με άλλους τόσους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ακόμη 6 πόντους του Ράδου και βοήθειες των Μαφίδη – Θειακούλη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 16-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Cleveland Havaliers στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαντά και Συψή να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η αρμάδα του Μακρή, αφού με 6 πόντους του Μαφίδη και νέους 5 του Ράδου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +24, 20-44. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μαντάς με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 20-44!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι “Ρεντικολιώτες” έφτασαν εύκολα στη νίκη με 32-66, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Θειακούλη, Φωτεινάκη, Ράδου και Γεωργακόπουλου. Για τους Cleveland Havaliers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαντάς, Δημήτρης Σημαντήρας και Λαμπίρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/9 βολές, 15/46 δίποντα και 0/15 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 21/51 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Cleveland Havaliers ο Μαντάς με 14 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 7/23 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 6 τάπες. Κορυφαίος του Red-Dicolo ο Ράδος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 6/9 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Cleveland Havaliers (Λαμπίρης): Σημαντήρας Δ. 2, Σημαντήρας Ζ., Λαμπίρης 6, Μαντάς 14, Τσιρίμπας 4, Συψής 6

Red-Dicolo (Μακρής): Θειαλούλης 12, Μαφίδης 10 (1), Φωτεινάκης 7 (1), Ράδος 20 (2), Μακρής 3 (1), Αναγνώστου, Γεωργακόπουλος 12 (1), Τσιάβος 2

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι “Ρεντικολιώτες” στο μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης!