22/02/2024
Beerokoillers 11 23 10 4 - 48 -
Myrmidons BC 15 17 17 14 - 63 -

Ζεσταίνονται εν όψει playoff οι Myrmidons!

Άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον πρώτο όμιλο της Development League έκαναν χθες οι Myrmidons, καθώς για την 23η αγωνιστική κέρδισαν τους Beerokoillers με 48-63 στο Athens Sports Hall!

Αν και άργησαν να βρουν ρυθμό, οι Myrmidons κατάφεραν να πάρουν εκείνοι τα ηνία του παιχνιδιού στο ξεκίνημα, καθώς με ηγέτη τον Νιωτάκη με 11 πόντους, προηγήθηκαν με 11-15. Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 9-4, με τους Κώστα Μανδηλαρά και Κοσμαδάκη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Beerokoillers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και τον ρυθμό του αγώνα, και με 6 νέους πόντους του Κοσμαδάκη, 4 του Ρηγάτου και βοήθειες των Δημήτρη Μανδηλαρά, Παγίδα και Κατσίκη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 34-32. Ο Ραχωβίτσας με 5 πόντους και ο Βενέτης με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ένα τρίποντο από το... σπίτι του σημείωσε ο Θωμόπουλος.

Με τον Κοσμαδάκη να πετυχαίνει ακόμη 4 πόντους και άλλους 4 του Ρηγάτου, οι γηπεδούχοι βρίσκονται στο +4 στα μισά της τρίτης περιόδου, 42-38. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου η παρέα του Πετρόπουλου πάτησε γκάζι και με 7 νέους πόντους του Βενέτη, 5 του Ραχωβίτσα και τρίποντο του Νιωτάκη, προσπέρασε με 44-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο μόνο οι Μυρμιδόνες εμφανίστηκαν στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Θωμόπουλο, Βενέτη, Ραχωβίτσα και Νιωτάκη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 48-63. Τεράστιο black out για τους Beerokoillers στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όπου βρήκαν στόχο οι Κατσίκης και Κοσμαδάκης.

Πολυτιμότερος των Beerokoillers ο Παγίδας με 5 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 2/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP για τους Μυρμιδόνες ο Ραχωβίτσας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 3/7 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Beerokoillers (Λιακόπουλος): Παγίδας 5, Κοσμαδάκης 13 (2), Μανδηλαράς Δ. 5 (1), Κατσίκης 5 (1), Ψεμματίκας 4, Μανδηλαράς Κ. 4, Ρηγάτος 8, Νεοφύτου 4

Myrmidons (Πετρόπουλος): Ραχωβίτσας 14 (2), Νιωτάκης 19 (2), Πετρόπουλος 2, Θωμάς, Βενέτης 18 (1), Θωμόπουλος 10 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Beerokoillers για 25 λεπτά, όσο και το γεγονός πως οι Myrmidons, παρά την μέτρια βραδιά τους, έφτασαν εύκολα σε ακόμη μια νίκη!