09/12/2019
Teddyboyz 10 7 9 10 - 36 -
Weak Us Beaches 13 16 8 11 - 48 -

Ζευγάρωσαν τις νίκες τους με τρίποντη καταιγίδα οι Weak Us Beatches!

Απόγευμα Σαββάτου και στο Seven Sports Club  για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development II League οι Teddyboyz (3-2) υποδέχθηκαν τους Weak Us Beaches (1-4) σε μια άκρως ενδιαφέρουσα αναμέτρηση με τους δεύτερους να έχουν σε καλή κατάσταση τους …σκοπευτές τους από μακριά και με αρκετά καλή άμυνα να εξασφαλίζουν σχετικά άνετα το δεύτερο φετινό τους ροζ φύλλο!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο ξεκίνημα δείχνοντας εξ’ αρχής τις διαθέσεις τους με τον Περώνη(6π) να βομβαρδίζει δις  από την περιφέρεια φτάνοντας νωρίς σε διψήφιο σκορ (5-10) ενώ ο Γ. Ροντογιάννης (5π) ανταπόδωσε με το ίδιο νόμισμα κι ο αδελφός του Βασίλης ισοφάρισε για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με μια ακόμη ριπή από μακριά του Νεραντζή (10-13).

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι WUBs με ένα 1-8 μέσα σε τρία λεπτά πυροβολώντας από την περίμετρο με τους Νεραντζή και Μανάκο πήγαν σε διψήφια διαφορά (11-21). Οι γηπεδούχοι κάλεσαν σε time out και παίζοντας με τον ψηλό τους, τον Ντάουντι (4π) μείωσαν , αλλά κόλλησαν επιθετικά μένοντας χωρίς σκορ για πέντε λεπτά, μέσα στα οποία οι αντίπαλοι τους σκάρωσαν ένα νέο  0-8 σερί με δύο ακόμη τρίποντα από τον Περώνη(4π) και τον Γαλάνη με το ημίχρονο να κλείνει με καλάθι του Μουστάκα (17-29).

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε με την παρέα του Μουστάκα να επιχειρεί να επιστρέψει με τον Γ.Ροντογιάννη (5π) βρίσκοντας όμως  σθεναρή αντίσταση από την αντίστοιχη του Τσιλαλή με ομαδικό παιχνίδι και συνεισφορά από τους περισσότερους παίκτες  κρατώντας τη διψήφια απόσταση (26-37).

Οι επτά Τεντιμπόϊδες  δεν εγκατέλειψαν τη μάχη , αλλά ήταν φανερό πως δύσκολα θα μπορούσαν να απειλήσουν στην τελική ευθεία του αγώνα, καθώς οι “γαλάζιοι” με ένα ακόμη “κτύπημα” από τα 6.75 του Τσιλαλή αυτή τη φορά &  με το μυαλωμένο παιχνίδι από τον Νεραντζή (3π) επικράτησαν δίκαια με το τελικό 36-48!

Καλύτερος των νικητών ο σέντερ Κώστας Σταύρου (4π, 13ρ,3ασ, 1κλ και 1λάθος),  καλό παιχνίδι έκανε κι ο Δημήτρης Τσιλαλής(8π, 1ρ, 2ασ αλλά και 5 λάθη). Από τους αντιπάλους τους ξεχώρισε ο Γιώργος Ροντογιάννης με double double (13π, 21ρ, 1ασ, 1κλ , 2κοψ & 2 λάθη).

Η στατιστική αποδίδει πειστικά την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές υπερίσχυσαν σε ποσοστά (19-24% εντός πεδιάς), εκτέλεσαν πολύ καλύτερα από την περιφέρεια (16-29%) είχαν και καλύτερη επίδοση  από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (30-57%) , πήγαν καλύτερα στους αιθέρες (51 – 55 ριμπάουντ),  στη δημιουργία(5-8 ασιστ) , σε κλεψίματα (4-6) υστερώντας μόνο στα  λάθη (9-11)

Teddyboyz(Μουστάκας) :  Παπαγεωργίου 5(1τρ, 2κλ), Ροντογιάννης Γ.13(2), Ροντογιάννης Β. 4(7ρ), Δέδογλου, Ντάουντι 8(3ασ), Δεμερτζής, Μουστάκας 6(1τρ, 12ρ)

Weak Us Beaches (Tσιλαλής) :  Μανάκος 5(1τρ, 7ρ), Γαλάνης 7(1τρ, 5ρ), Περώνης 10(3τρ, 7ρ, 2ασ), Νεραντζής 11(2τρ, 6ρ, 2ασ), Τσιλαλής 8(1), Τζάμπουρας, Σεϊντής, Σταύρου 4, Πλεξίδας 3

Τι μας άρεσε : Αναμέτρηση με καλό ρυθμό κατά διαστήματα μέσα σε μια καλή ατμόσφαιρα κι από τις δύο ομάδες !

Τι δεν μας άρεσε : Η αστοχία των γηπεδούχων  τόσο στις βολές όσο και στο μακρινό σουτ.