27/11/2023
Agrinio Magic 2023 10 11 6 6 - 33 -
Akarnania Warriors 12 4 18 16 - 50 -

Ζευγάρωσαν τις νίκες τους οι Akarnania Warriors

Καθοδηγούμενοι από το Χρήστο Τσάσση που επέστρεψε και αναδείχθηκε MVP με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ οι Warriors έφτασαν στη νίκη και ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι Warriors προηγήθηκαν στο φινάλε με διαφορά 2 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με σερί 7 - 0 πήραν προβάδισμα 5 πόντων, οι Warriors δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους και οι Magic πήγαν στο ημίχρονο με το +5.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25 - 20 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Warriors έτρεξαν σερί 12 - 0 και πήραν προβάδισμα 7 πόντων, το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε.

Στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι δε σκόραραν, οι Warriors έκαναν σερί 13 - 0 ξεφεύγοντας με 20 και πήραν τη νίκη με το τελικό +17.

Πρώτος σκόρερ για τους Magic ήταν ο Γιώργος Καλαϊτζής με 8 πόντους.
Πρώτος σκόρερ των νικητών, Betsson MVP και μοναδικός "διψήφιος" στον αγώνα ήταν ο Χρήστος Τσάσσης με 23 πόντους.

Τι μας άρεσε. Ο Τσάσσης έλειψε από τους Warriors και στην επιστροφή του έδειξε πόσο απαραίτητος είναι για την ομάδα του.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic έχουν ακόμα πολλά κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους και αυτό πρέπει να το διορθώσουν στη συνέχεια.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης - Χρήστος Γιαννοκώστας): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 2, Διδασκάλου 1, Καλαϊτζής 8(2), Καραμπέτσος 2, Κουβέλης, Μπουλούκης, Στάμος 4, Τηγάνης 2, Τρομάρας 7(1), Τσιρώνης 7(2).

AKARNANIA WARRIORS (Κωνσταντίνος Κωτσής): Δρακούσης 7(1), Κυριαζής 3(1), Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος 2, Τακτικός 4, Τσαμάκης 9, Τσάσσης 23(2), Χριστογιάννης 2.