13/05/2023
Most Wanted 9 11 22 14 - 56 -
Khazad Dooms 19 8 18 13 - 58 -

Ζευγάρωσαν τις νίκες τους οι Khazad Dooms!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Kazhad Dooms, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε κυριολεκτικά την τελευταία φάση του αγώνα, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση αντίσταση των αξιόμαχων Most Wanted με σκορ 56-58! Η νεοσύστατη ομάδα των φιλοξενούμενων στηρίχθηκε για ακόμη μία φορά στην αστείρευτη αθλητικότητα και ενέργεια που διαθέτει, φτάνοντας στην δεύτερη νίκη στο φετινό Basketaki Summer League. Από την άλλη πλευρά, οι Most αξίζουν πολλά συγχαρητήρια, καθώς παρά το γεγονός ότι παρουσιάστηκαν στο παρκέ με μόλις έξι παίκτες και βρέθηκαν να κυνηγάνε το σκορ από την αρχή του παιχνιδιού, δεν το έβαλαν κάτω, επέστρεψαν κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο τέλος, θα ήταν εκείνοι που θα πανηγύριζαν τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ της Basketaki Arena αποφασισμένοι να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 9-19. Ο Σχινάς(5π)με την απόδοση του αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για το προβάδισμα αυτό. Στον αντίποδα , ο Μπλιθικιώτης ότι ήταν ο πρώτος σκόρερ τον Most με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια η γηπεδούχος ανέβασε την ένταση στην άμυνα, περιόρισε τους Dooms στους 8 πόντους και με τους Μπλιθικιώτη και Νικολάου να ηγούνται, έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον εφτά με σκορ 20-27. Οι Dooms σ’ αυτό το διάστημα κινήθηκαν σε ρηχά νερά, με τους Σχινά, Παπακωνσταντίνου, Τσαντίλας και Τζερεμέ να τελειώνουν την περίοδο με 2 πόντους έκαστος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Most παρουσίασαν ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα, καθώς το δεκάλεπτο τελείωσε με το επιμέρους 22–18! Ο Λαγωνικάκος με δύο εύστοχα έξω απ’ τη γραμμή των 6,75 ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ από την άλλη πλευρά ο Σχινάς είχε 9 πόντους. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 42-45!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε μία σπουδαία μπασκετική μάχη με τις δύο ομάδες να οδηγούνται μέχρι το τέλος χέρι, χέρι. Ωστόσο οι Dooms όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν με καλάθι του Σχινά, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 56-58!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Φραγκίσκος Λυγερός με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Παναγιώτης Μπλιθικιώτης είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Οι Kazhad Dooms είχαν 20/54 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 9/19 βολές, 50 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 22 λάθη, ενώ οι ηττημένοι 16/35 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 9/16 βολές, 29 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα και 17 λάθη.

Most Wanted(Μπλιθικιώτης): Λαγωνικάκος 9, Βασιλόπουλος 7, Αναγνώστης 8, Μιτζέλος 4, Μπλιθικιώτης 13, Νικολάου 15.

Kazhad Dooms(Λυγερός): Παπακωσταντίνου 8, Ράπτης, Τζερεμές 3, Σακελλαρίδης 6, Σχινάς 16, Νικολαΐδης, Τσαντίλας 4, Λυγερός 14, Τζεμολλάρι 7, Γιούνης.

Τι μας άρεσε: Τα 21 επιθετικά ριμπάουντ το νικητών, αλλά και το σασπένς που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!