16/01/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 11 21 25 - 72 -
Lobsters BC 9 8 5 17 - 39 -

"Ζέστανε" την Ζωφριά ο Αρισταίος!

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος, ο Αρισταίος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Lobsters με 72-39 και μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής, παραμένει στην κορυφή παρέα με την Pressof!

Καλύτερος εμφανίστηκε ο Αρισταίος στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Δημητράτου, 4 του Παούρη και 3 του Τούντα, προηγήθηκε με 15-9! Ο Δελαλής με 5 πόντους και ο Αποστολάκος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 7 πόντους του Φιλιππόπουλου βρέθηκαν στο +11, 22-11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 26-17. Τους Lobsters κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 3 πόντοι του Αποστολάκου και οι βοήθειες των Ντούντου - Γεωργίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Δεμένεγα σεληνιάστηκε και με 8 νέους πόντους του Φιλιππόπουλου, 5 του Δούρου και 4 του Παούρη, έτρεξε 21-5 επιμέρους σκορ και ξέφυγε στους 25, 47-22! Μοναδικός διασωθέντας για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δόλιας με 5 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 47-22!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Αρισταίο να επικρατεί με 72-39, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παούρη, Δρόσου, Φιλιππόπουλου  και Βρεττού. Για τους "Αστακούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Δόλιας με τους 14 πόντους που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/18 βολές, 28/55 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 8/26 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson MVP για τον Αρισταίο ο Δημητράτος με 10 πόντους (triple-double), έχοντας 5/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των Lobsters ο Δόλιας με 20 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/7 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δημητράτος 10, Γκίνης 6, Δούρος 6, Βρεττός 4, Δρόσος 6, Παούρης 17 (1), Φιλιππόπουλος 19 (2), Τούντας 4

Lobsters (Ραχμάν): Δόλιας 20 (4), Αποστολάκος 7, Ραχμάν, Γεωργίου 2, Δελαλής 5 (1), Ντούντος 5 (1), Παπουτσόγλου

Τι μας άρεσε: Η ομαδική προσπάθεια του Αρισταίου στο φινάλε για να κάνει triple-double ο Δημητράτος!