04/04/2024
Peteenagers BC 11 13 9 15 - 48 -
Net Reapers 6 9 13 14 - 42 -

Ζωντανοί στη μάχη των Play Offs οι ''πετεινοί''

Μετά τη συντριβή από τα Βουνά, οι Peteenagers ανασυντάχθηκαν, έδειξαν τρομερή αυταπάρνηση στο παρκέ και έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη επί των Net Reapers (48-42). Η νίκη αυτή ήταν βάλσαμο στις πληγές των ''πετεινών'', οι οποίοι ατενίζουν ξανά το μέλλον με αισιοδοξία, με τις πιθανότητες πλασαρίσματος στα Play Offs να αυξάνονται κατακόρυφα, αφού νίκησαν μια ομάδα με ίδιους στόχους.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν αρκετά το τέμπο και να δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνά τους, πράγμα σπάνιο για παιχνίδι των Peteenagers, που συνήθως πηγαίνουν ψηλά το σκορ. Οι ''πετεινοί'' προηγήθηκαν με 11-6 στην Α' περίοδο, με τους Reapers να βελτιώνουν την απόδοσή τους στο Β' δεκάλεπτο και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο -1 (20-19).

Στην επανάληψη, οι Peteenagers βελτιώθηκαν και επιθετικά, ταΐζοντας τον Πετρόπουλο μέσα στη ρακέτα, ενώ και ο Ασπρούλιας ήταν αποτελεσματικός, με το αγαπημένο του mid - range. Oι Net Reapers από την άλλη, ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια, δεν κατάφεραν να αλλάξουν το momentum του ματς και συνεχώς βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε όλη την 4η περίοδο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μια οδυνηρή ήττα (48-42).