16/04/2024
Σκουριά Γαλατσίου 10 8 10 7 - 35 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 12 10 14 13 - 49 -

Με αρκετό ζόρι ήρθε η πρώτη νίκη για τους Γαλάτες!

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει η διαφορά των 14 πόντων ήρθε η νίκη για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες στη πρεμιέρα τους στη Summer Development League κόντρα στη Σκουριά Γαλατσίου, της οποίας επικράτησε με 35-49. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, παρασύρθηκαν και από τον ρυθμό των αντιπάλων τους οι οποίοι στάθηκαν πολύ καλά στην πρώτη τους παρουσία στο πρωτάθλημα του Basketaki. Το πρώτο ροζ φύλλο τελικά το πήραν οι Γαλάτες και ξεκίνησαν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πρώτα τους σουτ πίσω από τα 6,75 με τους Γαλάνη και Καλλούλη και έτσι προηγήθηκαν με 8-10. Κύργιας και Μάριος Καπέλης ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν από την αρχή για τη Σκουριά Γαλατσίου, με τους Ανυπόταχτους Γαλάτες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο τέλος της περιόδου (10-12).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου είδαμε τους φιλοξενούμενους να μην είναι συγκεντρωμένοι και να κάνουν φτηνά λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν κοντά (13-15). Ο Καλλούλη μετά από ώρα έβαλε τέλος στην αδράνεια της ομάδας του (13-17), αλλά μετά ήρθε η στιγμή του Κύργια που «κουβάλησε» σε συνεχόμενες φάσεις και η Σκουριά πέρασε μπροστά με 18-17. Λίγο πριν το ημίχρονο ήταν η σειρά των Γαλατών να κάνουν ένα δικό τους σερί και έτσι πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους προβάδισμα και το σκορ να δείχνει 18-22.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν καλύτερα μετά τη διακοπή και με τους Καλλούλλη και Δούστο να εκτελούν ξέφυγαν στο 18-27. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στο επιθετικό κομμάτι και έπρεπε να περάσουν 3 λεπτά παιχνιδιού ώστε ο Δουβάρας να βρει καλάθι (21-27), ενώ ο ίδιος με τρίποντο μείωσε σε 24-27. Εκμεταλλευόμενοι την εκρηκτικότητα του Λαδά, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες έφτασαν στο +7(25-32) και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα (28-36).

Κύργιας και Μάριος Καπέλης έδωσαν τη μάχη τους για να κρατήσουν «ζωντανή» στο ματς την ομάδα τους, αλλά από την άλλη πλευρά οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες ανέβασαν τόσο-όσο την απόδοσή τους για να πάρουν μία απόσταση ασφαλείας (32-46). Ο Λαδάς κράτησε την ηρεμία στις τάξεις των Γαλατών, οι οποίοι τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 35-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 19 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 11 ριμπάουντ. Από την Σκουριά Γαλατσίου ξεχώρισε ο Μιχάλης Κύργιας με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Σκουριά Γαλατσίου (Κύργιας): Αραβόπουλος 2(1ρ.), Δουβάρας 12(11ρ.), Καπέλης Μ. 7(8ρ.), Καπέλης Ι., Κύργιας 12(11ρ.), Παπαγιάννης, Παπαδόπουλος 2(5ρ.)

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος Τ.): Ανδρικόπουλος Τ., Γαλάνης 5(4ρ.), Δημογέροντας 5(4ρ.), Δούστος 8(5ρ.), Καλλούλλη 7(4ρ.), Λαδάς 19(11ρ.), Ντεγιάννης 5(3ρ.), Παπαδάκος, Τερζής

Τι μας άρεσε: Η συμβολή του Λαδά στη νίκη της ομάδας του!