29/12/2019
Vatos Krokos 13 20 6 4 - 43 -
Άρτεμις 10 14 13 11 - 48 -

Ζόρισαν την Άρτεμις οι Vatos Krokos!

Δια πυρός και σιδήρου διατήρησε το αήττητό της στον τέταρτο όμιλο της Development League η Άρτεμις, καθώς για την όγδοη αγωνιστική λύγισε στο φινάλε τους 5 Vatos Krokos με 43-48 στο ΣΕΦ.

Δύο φορές πήραν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Vatos Krokos προβάδισμα 5 πόντων, 9-4 & 11-6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 13-10, με τους Βιντζηλαίο και Διακάτο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Ο Χατζηγεωργιάδης με 6 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Παπαγεωργίου και Μαστορόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χατζηνικήτα έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 33-21, έπειτα από 9 πόντους του Κατσιμίχα, 6 του Βιντζηλαίου και 5 του Αμαργιανού. Το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε για λογαριασμό της Άρτεμης από την περιφέρεια ο Μαντέλος, ενώ νωρίτερα 5 πόντους έβαλε ο Βάγιας και ένα τρίποντο ο Μαστορόπουλος.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κόκκινοι κατάφεραν να πλησιάσουν απειλητικά στο καλάθι, 39-37, μετά από ακόμη 4 πόντους του Χατζηγεωργιάδη και βοήθειες των Μπλιθικιώτη, Παπαγεωργίου, HatziBill και Nioniovic. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Κατσιμίχας, Βιντζηλαίος και Φερίδης με 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 39-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άρτεμις πίεσε ψηλά τον αντίπαλο και με τους Βλάχο (5π), Μαστορόπουλο, Nioniovic και Μαντέλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε με την ψυχή στο στόμα στο όγδοο ροζ φύλλο αγώνα με 43-48. Ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι μπλε, οπότε το τρίποντο του Αμαργιανού και η μια βολή του Βιντζηλαίου δεν έφταναν για να φύγουν νικητές από τον Πειραιά!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ντέρμπι έχοντας 7/9 βολές, 12/33 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 14/38 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Βιντζηλαίος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 5/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Mvp για την Άρτεμη ο Χατζηγεωργιάδης με 10 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 5/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 10 (2), Διακάτος 4, Φερίδης 4, Βιντζηλαίος 14 (1), Κατσιμίχας 11 (1)

Άρτεμις (Ράπτης): Κωνσταντίνου, Χατζηγεωργιάδης 10, Nioniovic 5, Μαστορόπουλος 7 (1), Βλάχος 5 (1), Βάγιας 4, HatziBill 4, Μαντέλος 6 (1), Μπλιθικιώτης 2

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια που έκανε η πεντάδα του Χατζηνικήτα, φτάνοντας πολύ κοντά στην έκπληξη!