09/03/2020
West Bombers 15 16 14 19 - 64 -
Άνεμος BC 11 15 29 23 - 78 -

Ζόρισαν τον Άνεμο οι West Bombers!

Μόνο εύκολο δεν ήταν τελικά το έργο του Ανέμου απέναντι στους 5 West Bombers, καθώς ο πρωτοπόρος του τρίτου ομίλου της Master League επικράτησε δύσκολα με 64-78 και αύξησε την διαφορά από τους διώκτες του μετά τη νίκη των ThunderDogs επί των Lyonmen!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Bombers, καθώς με δύο τρίποντα του Αχτύπη, 5 πόντους του Μουζακίτη και 4 του Λογγίτση, προηγήθηκαν με 15-11. Ο Γεωργούσης με 7 πόντους και οι Λαδιάς – Χούσος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους, έφτασαν μέχρι και στο +8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 31-26, χάρη σε 7 πόντους του Λογγίτση και 4 του Λαγογιάννη. Ο Άνεμος συνέχιζε να εμφανίζει μια χαλαρότητα, αλλά και νευρικότητα λόγω της κακής εμφάνισης που έκανε, με τους Ζιάκανο και Παππά να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 6 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Μετά από το φτωχό πρώτο μέρος, ο Άνεμος πήρε μπρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με 9 πόντους του Χούσου, 8 του Γεωργούση και 6 του Βήττα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 45-55. Τους βομβιστές κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα οι Λογγίτσης και Αχτύπης με 6 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 45-55!

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Λογγίτσης (8π) και Αχτύπης (7π) έβαλαν φωτιά στο ματς, αφού οι West Bombers επέστρεψαν από το -10 και ισοφάρισαν σε 60-60! Ωστόσο, στο υπόλοιπο του αγώνα οι ερυθρόλευκοι είχαν περισσότερες δυνάμεις και με τους Βήττα (7π), Παππά (5π), Γεωργούση (4π) και Χούσο (3π) να φωνάζουν “παρών”, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 64-78.

Στο τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν 14/21 βολές, 16/42 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/8 βολές, 25/55 δίποντα και 8/35 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των West Bombers ο Λογγίτσης με 32 πόντους (double-double), έχοντας 11/14 βολές, 9/16 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 7 λάθη. Mvp για τον Άνεμο ο Βήττας με 19 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 9/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

West Bombers (Λογγίτσης): Μουζακίτης 9, Αχτύπης 18 (5), Μπαρδούλης 2, Λογγίτσης 32 (1), Λαγογιάννης 3

Άνεμος (Μαντάς – Σπάλας): Λαδιάς 6, Χούσος 16 (1), Βήττας 19, Ζιάκανος 8 (1), Αθανασίου 2, Παππάς 7 (1), Καρατσαρέας 3 (1), Γεωργούσης 17 (4)

Τι μας άρεσε: Το πείσμα των West Bombers σε όλη την διάρκεια του ματς!