02/10/2022
Circle BC 15 18 10 16 - 59 -
Leontario BC 13 20 7 21 - 61 -

Ζορίστηκε, αλλά νίκησε το Leontario!

Στο κλειστό των Μελισσίων για το Basketaki Cup, το Leontario μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έκαμψαν την αντίσταση της αξιόμαχης Circle με σκορ 59-61 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Σκούρα, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, 2-8 και 4-11, για να έρθει η αντίδραση των παικτών της ομάδας του Μιχάλη Αλεξόπουλου , καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πραγματοποίησαν σερί 11-2, κλείνοντας τη περίοδο στο συν δύο με σκορ 15-13  . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Βεργόπουλος πέτυχε 6 πόντους, ενώ ο Γεωργίου είχε 5 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού το Leontario με τον Πλαγιανάκο ηγείται των προσπαθειών του ανέκτησε το προβάδισμα, 18-23 και 22-28, οι γηπεδούχοι απάντησαν εκ νέου μειώνοντας στον πόντο, 30-31, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 33-33 . Ο Πλαγιανάκος πέτυχε 7 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Καρκαλέτσης  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι άνοιξαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, 35-39, η Circle με τον Καρκαλέτση να πετυχαίνει 4 αναπάντητους πόντους έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 39-39, ενώ με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 4-1 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν τρία, 43-40 . Ο Σκούρας πέτυχε 3 πόντους, ενώ ο Καρκαλέτσης είχε 4 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία το γήπεδο, χτυπώντας τον αντίπαλο στο αιφνιδιασμό με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των δέκα πόντων, 56-46, για να έρθει η επική απάντηση της παρέας του Πλαγιανάκου, καθώς με ένα υπέρ της επιμέρους σκορ 3-15 κατέκτησε μια παλληκαρήσια και συνάμα δίκαιη νίκη με σκορ 59-61 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Σκούρας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Καρκαλέτσης  είχε 18 πόντους , 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο  .

Το Leontario είχε 18/44 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 19/32 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/50 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 5/20 βολές, 43 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 10 λάθη .

Circle(Αλεξόπουλος): Γεωργίου 12, Δόβας, Ζαφειρόπουλος 8, Ζυγούρης 5, Καλούδης 8, Καρκαλέτσης 18, Μπακόπουλος 4, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 4 .

Leontario(Κωνσταντιδέλης) : Βεργόπουλος 7, Ζαβιτσάνος 3, Κόκκινας 2, Κορωνάκης Κρουστάλης 1, Κωνσταντιδέλης, Πλαγιαννάκος 15, Σκούρας 16, Τσιαντής 10, Χατζησπύρου 2 .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης καθ’ όλη τη διάρκεια της !