23/03/2022
TECHbuddy - - - - - 54 -
Oklaχώμα - - - - - 43 -

Ζορίστηκε αλλα τα κατάφερε η TECHbuddy

Δύσκολα έβαλε η OklaΧώμα στην TechBuddy το βράδυ της Τετάρτης, παρά τις πολλές απουσίες της. 54-43 ήταν το τελικό σκορ με την αρμάδα του Βαλέρη να «καθαρίζει» το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο! Εξαιρετικοί από μεριάς OklaΧώμα ήταν οι Ψαλτάκης και Γεωργακόπουλος!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν ψυχρά στο παρκέ και δεν είχαν το καθαρό μυαλό που θα έπρεπε να είχαν. Κάπως έτσι τελείωσε το δεκάλεπτο με την Techbuddy να προηγείται με διαφορά 1 πόντου (11-10). Ο Μπόχαλης με 4 πόντους διακρίθηκε για την «Tech», ενώ το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της Oklaxoma.

Στην δεύτερη περίοδο, οι 2 ομάδες έμειναν κοντά στην αναμέτρηση, δίχως καμία να μπορέσει να ξεφύγει έναντι τις άλλης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με διαφορά 2 πόντων υπέρ της Techbuddy (26-24). Ο Γεράνιος με 5 πόντους από πλευράς «Tech» και ο Ψαλτάκης με 4 πόντους από πλευράς Oklaxoma διακρίθηκαν για τις ομάδες τους.

Στην τρίτη περίοδο, η Techbuddy μπήκε δυνατά στο παρκέ, βελτίωσε την άμυνά της και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε αέρα 9 πόντων έναντι της Oklaxoma (41-32). Ο Γεράνιος με 4 πόντους στο διάστημα αυτό για τη Techbuddy και ο Ψαλτάκης με 5 πόντους για την Oklaxoma διακρίθηκαν για τις ομάδες τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια των παικτών της Oklaxoma για την ανατροπή, η κατάσταση δεν άλλαξε. Η Techbuddy κράτησε τη διαφορά που είχε δημιουργήσει και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ 54-43. Ο Γιαννακόπουλος με 6 πόντους για την Techbuddy και ο Γεωργακόπουλος με 6 πόντους για την Oklaxoma ξεχώρισαν.

Mvp του αγώνα ήταν ο Εφραίμ Γιαννακόπουλος με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Ψαλτάκης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 38:42 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 24/62 σουτ (38,7%), 3/17 τρίποντα (17,6%), 3/9 βολές (33,3%), 44 ριμπάουντ (12-32), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα και 14 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 18/57 σουτ (31,6%), 3/19 τρίποντα (15,8%), 4/11 βολές (36,4%), 34 ριμπάουντ (9-25), 6 ασίστ, 11 κλεψίματα και 15 λάθη.

TechBuddy(Γεράνιος): Παπαδημητρόπουλος 2, Βαλέρης 3, Γεράνιος 9, Γιαννακόπουλος 12 (7 ριμπ), Δημογιάννης 3, Μπόχαλης 3, Μπρίνιας 6 (7 ριμπ), Αμπατζής 4, Μενεγής 6 (9 ριμπ).

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μπερδέσης, Πουλουπάτης 2, Ρήγκος, Γκάβρανιτς 6, Γεωργακόπουλος 11 (11 ριμπ), Ψαλτάκης 18 (9 ριμπ), Χρυσανθακόπουλος 6.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια της OklaΧώμα που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς!