11/02/2020
ESDDA Graduates 10 17 6 2 - 35 -
Campeon Εθνικός Star 21 12 19 17 - 65 -

Ζουρ(λ)ίδης τρελός τον οδηγεί!

Την Κυριακή το βράδυ, 9 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, o Eθνικός Star με τον Νίκο Ζουρίδη σε τρελά κέφια επικράτησε εύκολα με 35 – 65 των μαχητικών για ένα δεκάλεπτο ESDDA Graduates.
Ο Εθνικός άνοιξε το σκορ του αγώνα με δίποντο του Τσακαρισιάνου και τρίποντο του Ζουρίδη για να μειώσει ο Ζαχαριάδης σε 2 – 5. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Ζουρίδη σε τρελά κέφια να πετυχαίνει 11 πόντους και βοήθειες από Λάππα, Βαλμά και Τσακαρισιάνο άνοιξε την διαφορά, ενώ οι ESDDA με 8 συνεχόμενους πόντους του Πατουλιά μείωσαν σε 10 – 21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι απόφοιτοι μπήκαν πολύ δυνατά και με Παναγόπουλο, Ζαχαριάδη, Τσίτσιρα, Κανελλόπουλο, Μπινιάρη και Πατουλιά πέρασαν μπροστά με 25 – 23. Ο Εθνικός έβγαλε αντίδραση με 6 πόντους του Ζουρίδη και 4 του Τσακαρισιάνου, ενώ ο Κανελλόπουλος με δίποντο μείωσε και διαμόρφωσε το 27 – 33 σκορ ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν επιθετικά προβλήματα βρίσκοντας μόνο 6 πόντους με Πατουλιά και τρίποντο του Παναγόπουλου, με αποτέλεσμα ο Εθνικός με 7 πόντους του Ζουρίδη και βοήθειες από Βαλμά(4), Τσακαρισιάνο και Φλάσκου να στείλει την διαφορά στους 15(33-48).
Το τέταρτο δεκάλεπτο ο Εθνικός το μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι απόφοιτοι ξέμειναν από δυνάμεις και πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Τσίτσιρα, ενώ οι φιλοξενούμενοι που δεν σταμάτησαν λεπτό να τρέχουν στο γήπεδο με 8 πόντους του Τσακαρισιάνου, 5 του Δεληδάκη και 4 του Βαλμά διαμόρφωσαν το τελικό 35 – 65.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Ζουρίδης με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα και 3 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Μπινιάρης με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Συνολικά οι ESDDA είχαν 8/33 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 4/6 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 28 λάθη.
Ο Εθνικός είχε 26/66 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 7/18 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 24 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Πατουλιάς 14, Παναγόπουλος 5 (6ρ.), Τσίτσιρας 2, Ζαχαριάδης 4, Μπινιάρης 5 (16ρ.), Κανελλόπουλος 5 (5κλ.), Χολιασμένος .
Εθνικός Star(Δεληδάκης): Φλάσκος 2, Δεληδάκης 5 (4κλ.), Καπράλος, Παπαδάτος (4κλ.), Βαλμάς 11 (14ρ.), Ζουρίδης 28 (13ρ.), Τσακαρισιάνος 18(13ρ.), Λάππας 1 (3ας.).
Τι μας άρεσε: Άψογο το κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.