22/06/2023
Brazzerzz Beachterzz 9 14 11 8 - 42 -
Athens Crips 10 14 9 19 - 52 -

Ζωντανοί οι Athens Crips!

Σε τρίτη μονομαχία θα λύσουν τις διαφορές τους Brazzerzz Beachterzz και Athens Crips, με τους δεύτερους να είναι πιο σκληροί στο δεύτερο παιχνίδι το βράδυ της Πέμπτης στο ASH, να κάνουν μεγάλο σερί στο τέλος της τέταρτης περιόδου και να επικρατούν με 42 – 52, που τους δίνει την ευκαιρία να διεκδικήσουν την πρόκριση στο τρίτο παιχνίδι!

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν φωτοτυπία του πρώτου, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις, το ματς να έχει αρκετή ένταση και τους Athens Crips να κρατούν μικρό προβάδισμα με 9 – 10. Οι Beachterzz μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση και με τριποντο του Πολυχρονόπουλου και καλάθια από Δημητριάδη, Πίλτση και Γρηγορακάκη, ξέφυγαν με 9 – 2. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνα τους σαν τανάλια, βρήκαν λύσεις με 5 του Γιγουρτάκη και τρίποντο του Αργυρούλη, προσπερνώντας με 9 – 10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ακόμα πιο δυνατό από το πρώτο με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά φάουλ, να σουτάρουν ελεύθερες βολές , με το σκορ να μην ανεβαίνει ψηλά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ζώτος ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 5 πόντους, με Γρηγορακάκη και Βγενόπουλο να ακολουθούν με 3 πόντους έκαστος, ενώ την (Συμμορία) οδηγούσε ο Σμυρλής με 7 πόντους με τέσσερις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, διαμορφώνοντας το 23 – 24.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους Crips να πατούν καλύτερα στο ξεκίνημα με μπροστάρη τον Λάντζα με 4 πόντους για το 29-33 και τους Beachterzz να ανεβάζουν στροφές μετά το πεντάλεπτο, με τρίποντο του Δημητριάδη και καλάθι του Γρηγορακάκη, παίρνοντας την πρωτοπορία με 34-33.

Ο Ζώτος με τρίποντο έβαλε το πρώτο καλάθι της τέταρτης περιόδου, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με 4 του Γίγου και καλάθι του Σμυρλή, για το 37 – 39. Στην συνέχεια Γρηγορακάκης με βολές και Βγενόπουλος με τρίποντο έβαζαν σε θέση ισχύος τους γηπεδούχους με 42 - 40, αλλά τότε έφτασε η ώρα των Athens Crips!! Αποφασισμένοι να μην πάνε σε πρόωρες διακοπές, έπαιξαν σκυλίσια άμυνα καθώς δεν δέχτηκαν πόντο στα τελευταία τέσσερα λεπτά του παιχνιδιού, έτρεξαν επιμέρους 0 – 10 , με 4 του Αργυρούλη, τρίποντο του Γκουγκούση και βοήθειες από Λάντζα, Γιγουρτάκη και Σμυρλήκαι διαμόρφωσαν το τελικό 42-52!

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Λάντζας με 8 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Γρηγορακάκης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Brazzerzz είχαν 5 / 29 δίποντα , 6 / 37 τρίποντα, 14 / 25 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι Crips είχαν 15 / 45 δίποντα , 2 / 24 τρίποντα, 16 / 21 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz(Βγενόπουλος): Βγενόπουλος 6, Γρηγορακάκης 11(16ρ.), Δημητριάδης 6, Ζώτος 11, Μπότσαρης, Πίλτσης 2(11ρ.), Πολυχρονόπουλος 3, Σωτήρος 3.

Athens Crips(Τσιάδη): Αργυρούλης 11(8ρ.), Γιγουρτάκης 12(7ρ.), Γκουγκούσης 5(9ρ.), Κουρκούλης 1, Λάντζας 8(16ρ.), Παπαδόπουλος, Σμυρλής 15(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι τρομερές με μάχες μέσα στη ρακέτα από Λάντζα και Γρηγορακάκη.