29/05/2023
Ναυάγια 13 18 17 20 - 68 -
Campeon Εθνικός Star 1 10 15 15 - 41 -

Ζωντανά για την πρόκριση τα Ναυάγια!

Εύκολη δουλειά είχαν το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena τα Ναυάγια, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και με την νίκη τους 68 – 41 απέναντι στον Εθνικό Star, κράτησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα Ναυάγια έγιναν τα απόλυτα αφεντικά του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς με την σφιχτή τους άμυνα που δεν δέχτηκε ούτε καλάθι και το δίδυμο Καραμπεσίνη - Καραβασίλη να οδηγούν την επίθεση με 5 πόντους έκαστος, ξέφυγαν με 13 – 1.

Καραβασίλης(2) και Βεντούρης με τρίποντες βόμβες ανέλαβαν δράση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου,με τον Εθνικό να απαντάει με 4 του Σιαπάνη και καλάθια από Δεληδάκη, Κουνελάκη, για το 22 – 9. Το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, βρήκε ξανά τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του παιχνιδιού και με 6 πόντους του Καραμπεσίνη και τρίποντο στην εκπνοή του Χωριανόπουλου, διαμόρφωσαν το 31 – 11.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο(17-15), με τα Ναυάγια να μην απειλούνται και την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα.Ο Εθνικός πάλευε να κατεβάσει την διαφορά με την τριάδα Λάππα(6), Σιαπάνη(4) και Τόλια(5) να οδηγούν την επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι με τον μπόμπερ Καραβασίλη να σκοράρει ακόμα δύο φορές από το 6.75, Καριατλή – Καραμπεσίνη να βάζουν από 4 και τρίποντο ξανά στην εκπνοή του Βεντούρη, διαμόρφωσαν το 48-26.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο πλούσιο του αγώνα, με τα Ναυάγια να φτάνουν σε μία εκκωφαντική νίκη με 68 – 41. Ο Θωμάς πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, με Καραβασίλη – Καραμπεσίνη να ακολουθούν από κοντά με 5 πόντους, για την ευρεία νίκη της ομάδας τους. Στο στρατόπεδο του Εθνικού, που είχε αποδεχτεί την μοίρα του αλλά συνέχισε να παλεύει στις τέσσερις γραμμές του αγωνιστικού χώρου, Δεληδάκης και Γιαζιάκος ήταν τα πρώτα βιολιά πετυχαίνοντας αμφότεροι από 4 πόντους.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Καραμπεσίνης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα Ναυάγια είχαν 18 / 37 δίποντα , 10 / 24 τρίποντα, 2 / 4 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Ο Εθνικός Star είχε 18 / 53 δίποντα, 0 / 5 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασε 28 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Ναυάγια(Καραβασίλης):Ασημακόπουλος, Βεντούρης 6, Γιώργης 2, Θωμάς 6(8ρ.), Καραβασίλης 22, Καραμπεσίνης 27, Καριατλής 6(9ρ. - 7 ασίστ), Νέζης 3, Τζίμας, Τζιβιτζής, Χωριανόπουλος 3.

Campeon Εθνικός Star(Σιαπάνης):Γαλάνης, Γιαζιάκος 6, Δεληδάκης 7, Κουνελάκης 5, Λάππας 7, Μελάς, Σιαπάνης 10, Τσάτσας, Τόλιας 6(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Τα Ναυάγια έχουν χτίσει μια πολύ ωραία ομάδα που χαίρεσαι να την βλέπεις.