11/03/2023
Destroyed Pistons 15 20 6 10 - 51 -
Frigo Driver 16 21 16 6 - 59 -

Ζωντανές οι ελπίδες των Frigo Driver για την οκτάδα!

Απόγευμα Σαββάτου, 11 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, οι Frigo Driver ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, επικράτησαν σχετικά εύκολα με 51 – 59 απέναντι στους χτυπημένος από τραυματισμούς Destroyed Pistons και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την είσοδο στα πλέι οφ.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ ανοιχτό με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στην επίθεση και τους Frigo Driver να προηγούνται με 15 – 16. Νταλάπας(6), Μιχαλακάκος(5) και Παπαδάκης(3), ήταν η τριάδα που τραβούσε το κουπί στην επίθεση, ενώ για τους Pistons που ξεκίνησαν καλύτερα αλλά στην συνέχεια έμειναν πίσω, ξεχώρισε ο Μουιμπούα με 6 πόντους, με τον Καρατσίκο να βάζει 4 και τον Σαχινίδη να προσφέρει ένα τρίποντο.

Με τον ίδιο, εντυπωσιακό τρόπο κυλούσε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να σκοράρουν συνεχώς και εναλλάξ και τους φιλοξενούμενους να κρατούν ξανά την πρωτοπορία με 35 – 37. Ο Μιχαλακάκος πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους Frigo με 7 πόντους, με τον Νικόλτσο να ακολουθεί από κοντά με 6 και το δίδυμο Μαθιού και Παπαδάκη να προσφέρουν από 4. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μουιμπούα με 8 πόντους συνέχισε να είναι το πρώτο βιολί, με τον Μητσογιάννη να κερδίζει μάχες κάτω από τα καλάθια με 4 πόντους και τους Μπίτζιο και Σαχινίδη να βάζουν από ένα τρίποντο.

Καταπληκτικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, έκαναν οι Frigo Driver, έτρεξαν σερί 2 – 10 με Μιχαλακάκο – Νικόλτσο να βάζουν από 3 πόντους και Παπαδάκη – Νταλάπα από ένα δίποντο, για το 37 – 47. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν με Μητσογιάννη και Σαχινίδη να βάζουν ένα καλάθι, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση με βολές του Νικόλτσου και τρίποντο του Νταλάπα για το 41 – 53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Frigo Driver έκαναν διαχείριση της διαφοράς καθώς σκόραραν μόνο 6 πόντους με Νταλάπα και Παπαδάκη, με τους γηπεδούχους να μειώνουν μεν με 5 του Σαχινίδη και καλάθια από Μητσογιάννη, Μπίτζιο και Μουιμπούα χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα, με το 51-59 να είναι το τελικό σκορ.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιούλιος Μουιμπούα με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Νταλάπας με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Pistons είχαν 18/50 διποντα , 4/24 τρίποντα, 3/11 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ , μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Frigo είχαν 18/46 τρίποντα, 4/14 τρίποντα, 11/23 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Καρατσίκος 2(8ρ.), Μητσογιάννης 6(15ρ.), Μουιμπούα 18 , Σαχινίδης 12, Θηβαίος 2, Μπίτζιος 5.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκίκας, Κόκκαλης, Λουκατάρης,Μαθιός 7(7ρ.), Μιχαλακάκος 13(15ρ.),Νικόλτσος 13(9ρ.),Νταλάπας 13(7ρ.),Παπαδάκης 10.

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα και η όρεξη που είχαν οι νικητές από το πρώτο λεπτό του αγώνα.