28/09/2023
Pink Paper 15 11 11 11 - 48 -
La Bola De Papel 9 14 19 11 - 53 -

Έμεινε ζωντανή η La Bola De Papel!

Ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cip κράτησε το βράδυ της Πέμπτης η La Bola De Papel, καθώς σε ένα κλειστό παιχνίδι με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, κατάφερε να κάμψει δύσκολα την αντίσταση των Pink Paper με 48 – 53.

Οι Pink Paper είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση στην πρώτη περίοδο, έβγαλαν περισσότερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και με οδηγούς τους Καραΐσκο - Πρασόπουλο με 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, διατηρούσαν τη πρωτοπορία ακόμα και με 9. Η La Bola συνήλθε μετά το ταιμ άουτ του coach Αβούρη και βρίσκοντας λύσεις από Κιφοκέρη και Καραθανάση πλησίασε σε 15-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν έφταναν τόσο εύκολα στο αντίπαλο καλάθι, αλλά με το δίδυμο Αδαμάκη και Κονταρίνη να ηγούνται με 4 πόντους έκαστος, κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Ροσονέρι έβγαλαν περισσότερη ένταση στην άμυνα, βρήκαν λύσεις με Παληό(4), Καραθανάση(3), Κιφοκέρη(4)και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, μειώνοντας 26 – 23 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σύνολο του Αβούρη δάγκωνε στην άμυνα, καθώς δέχτηκε 11 πόντους, ενώ στην επίθεση με σημείο αναφοράς τον εξαιρετικό Σωτηρόπουλο με 8 πόντους, τον Κιφοκέρη να δημιουργεί από το low post και τους Καραθανάση - Καραϊσκάκη να σκοράρουν από τα 6.75 έφερε το ματς στα μέτρα του. Οι Pink Paper πλήρωσαν το κακό τους πρώτο πεντάλεπτο και έμειναν στην διεκδίκηση του ματς χάρη στα τρίποντα που πέτυχαν Κωλέττης και Αδαμάκης(37-42).

Το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο, με την τελική έκβαση της αναμέτρησης να μην αλλάζει. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με δύο συνεχόμενα καλάθια του Καρπούζη και τον Μποτσάκο στην συνέχεια να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις, αλλά οι Ροσονέρι με τον Καραθανάση(6) να χτυπάει στο ανοιχτό γήπεδο και τον Πάληο κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό , διατήρησαν την πρωτοπορία επικρατώντας τελικά με 48 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Καραθανάσης με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Αδαμάκης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Pink Paper είχαν 17 / 39 διποντα , 3/ 18 τρίποντα, 5 / 11 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η La Bola είχε 14 / 29 τρίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Pink Paper(Καμπόσος):Αδαμάκης 12, Αζάρ 2, Ζηζόπουλος , Καραΐσκος 7, Καρπούζης 4, Κονταρίνης 6, Κοντομίχος , Κωλλέτης 4, Μποτσάκος 9, Πρασόπουλος 4.

La Bola De Papel(Αβούρης): Βιδάλης 2, Καραθανάσης 19, Καραϊσκάκης 3, Καρατζάς 1, Κιφοκέρης 10, Μαρινάκης , Παληός 6, Σωτηρόπουλος 11, Φλώρος 1.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η ένταση που έβγαλαν οι δύο ομάδες κυρίως στον αμυντικό τομέα.