16/03/2023
Golden Steak Warriors 18 12 11 21 15 77 -
Aladalon 12 18 14 18 10 72 -

Ζωντανοί μέσω παράτασης οι Warriors!

Μια μεγάλη νίκη που θα διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες τους για την είσοδο στην τετράδα πήραν στο κλειστό του Περιστερίου οι Golden Steak Warriors, καθώς ξεπέρασαν δύσκολα το εμπόδιο των μαχητικών Aladalon.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Golden Steak Warriors να έχουν ισχνό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου χάρη στους Κατσούλη, Γιόβα και Πατρινό (18-12). Για τους φιλοξενούμενους οι Μιχαηλίδης, Βαγγέλης και Λίτσας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι Aladalon στο δεύτερο δεκάλεπτο προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού, ισορρόπησαν αρχικά την κατάσταση με τους Βαγγέλη και Μιχαηλίδη και εν συνεχεία πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Η ομάδα του Μπαλατσούρα έδωσε τις δικές της απαντήσεις με τον Αντωνόπουλο και έκανε το σκορ 30-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Αθανασάκου έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της και τον Μιχαηλίδη σε εξαιρετική κατάσταση, κατάφερε όχι μόνο να παραμείνει ανταγωνιστική αλλά και να βρεθεί σε θέση οδηγού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (41-44), κάνοντας το παιχνίδι ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Οι "Πολεμιστές" σκόραραν κυρίως με ατομικές ενέργειες, όμως τα πολλά λάθη τους σε καίρια σημεία και η αδράνεια στην άμυνα ήταν αυτά που τους είχαν στοιχίσει.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, με τον Μιχαηλίδη να συνεχίζει να τα βάζει από παντού και τον Μελανοφρύδη να συνεισφέρει σημαντικά. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. "Έσφιξαν" την άμυνά τους, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με βολή του Πατρινού στα 3" έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (62-62).

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, τρέχοντας επιμέρους σκορ... φτάνοντας σε μια νίκη "χρυσάφι" που θα τους διατηρήσει ζωντανούς στο κυνήγι της τετράδας. Ένας Μιχαηλίδης δεν ήταν αρκετός για τους Aladalon που παρουσίασαν σημάδια κόπωσης από την υπερπροσπάθεια, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πάρουν μια μεγάλη νίκη. Πλέον οι "άσπροι" στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής που θα κρίνει την παραμονή τους στην κατηγορία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνόπουλος με double double και 17 πόντους (7/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/41 δίποντα,6/29 τρίποντα και 15/27 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 25/48 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 17, Γιοβάς 16 (4), Κατσούλης 12 (2), Μακρής 4, Κ. Μητρόπουλος, Ν. Μητρόπουλος 10, Πατρινός 10, Σαράντης 6, Τσούρτος

Aladalon (Αθανασάκος): Αθανασάκος, Βαγγέλης 14 (1), Κτενίδης 3, Λίτσας 10, Μαχαίρας 4 (1), Μελανοφρύδης 5 (1), Μιχαηλίδης 36 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Μιχαηλίδη και η αντίδραση που έβγαλαν οι νικητές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.