23/04/2023
Milwaukee Sucks 14 17 14 20 - 65 -
Elapuse BC 16 12 15 6 - 49 -

«Ζωντανοί» οι Milwaukee Sucks και τώρα… «τελικός»!

Οι Milwaukee Sucks μπορεί να ήταν με την… πλάτη στο τοίχο, έπειτα από την πρώτη νίκη της Elapuse στο πρώτο ματς, ωστόσο έδειξαν πως είναι πολύ σκληροί για να «πεθάνουν». Το βράδυ της Κυριακής 23 Απριλίου η ομάδα του Κυριτσόπουλου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 65-49 και να φέρει στα ίσα την σειρά (1-1). Πλέον η πρόκριση στο Final Four και η άνοδος στην Elite θα κριθεί στον «τελικό» της Τετάρτης, σε ένα ματς «do or die».

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 12-8 με τους Τσίνα και Μαυροειδή. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στο προσπέρασμα, με τον Μιγιόνη να παίρνει πάνω του κάποιες προσπάθειες και να κάνει το 14-16, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Milwaukee Sucks έκαναν την προσπάθεια τους για να πάρουν ξανα «κεφάλι» στο σκορ στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως η επίθεση της Elapuse διατηρούσε τους φιλοξενούμενους μπροστά. Κάζας και Μαυροειδής συνέχισαν την πίεση και δικαιώθηκαν καθώς λίγο μετά οι γηπεδούχοι πήραν τα «ηνία», με τον δεύτερο να κάνει το 26-25, ενώ ο Τσίνας έγραψε το 28-25. Το προβάδισμα έμεινε στην πλευρά των γηπεδούχων μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 31-28.

Μιγιόνης, Πιτσιλής και Δεσύπρης έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα τους να μπει ξανά σε θέση «οδηγού» (39-40), αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς με ένα μικρό σερί 6-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 45-40. Η Elapuse μπόρεσε να μειώσει λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τους Μιγιόνη και Δεσύπρη να κάνουν το 45-43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκει στους Milwaukee Sucks οι οποίοι έπαιξαν με αποφασιστικότητα για να πάρουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να έμειναν «ζωντανοί» όταν έφτασαν στο 51-49, ωστόσο για αρκετά λεπτά μέχρι τη λήξη έμειναν στην αδράνεια. Έτσι Κάζας και Τσίνας βρήκαν ευκαιρία να «χτυπήσουν» και ουσιαστικά να «τελειώσουν» τους αντιπάλους τους. Το σερί 14-0 περιγράφει το σκηνικό που επικράτησε μέχρι τη λήξη και κάπως έτσι η τελευταία κόρνα βρήκε τους Milwaukee Sucks να πανηγυρίζουν τη νίκη τους με 65-49.

Betsson MVP τους ματς αναδείχθηκε ο Γιώργος Κάζας με 32 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ. Από την Elapuse ξεχώρισε ο Βίκτωρ Μιγιόνης με 22 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ.

Οι Milwaukee Sucks είχαν 19/44 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 12/16 βολές, 53 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ. Από την μεριά της η Elapuse έκλεισε το ματς με 11/44 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 9/14 βολές, 34 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Επίσης είχε 6 κλεψίματα και 6 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Γάτσιος, Γανέλης 4(12ρ.), Κάζας 32(16ρ.), Μαυροειδής 12(3ρ.), Σαμιωτάκης, Τσίνας 15(7ρ.), Φωτόπουλος 2(10ρ.)

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 3(6ρ.), Δεσύπρης 13(5ρ.), Κλαουδάτος 2(5ρ.), Μιγιόνης 22(1ρ.), Μπουγιούκας 3(7ρ.), Πιτσιλής 6(7ρ.), Φραγκογιάννης

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή αντίδραση των Milwaukee Sucks στο τέταρτο δεκάλεπτο.