08/04/2023
Komodo Dragons 16 15 23 19 - 73 -
Fast Break 9 12 13 18 - 52 -

Ζωντανοί στο κόλπο της ανόδου οι Dpg!

Το απογευματάκι του Σαββάτου 8 Απριλίου στο Basketaki Arena, οι άμεσα ενδιαφερόμενοι Dpg Warriors που καίγονταν βαθμολογικά για να πάρουν την νίκη, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των Fast Break, έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και επικράτησαν εύκολα με 73 – 52.

Οι Dpg που καίγονταν βαθμολογικά, μπήκαν αρκετά δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλαν τον ρυθμό τους και με το δίδυμο Ντάου και Βαζαίου να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος, ξέφυγαν 6 – 9 . Για τους Fast Break που κυμαινόταν σε χαλαρούς ρυθμούς, τις λύσεις έδωσαν Μπουλαξής με 5 και Ηλιάδης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ήταν πιο μοιρασμένο στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα με Μπουλαξή και Γκιουλιστάνη να βάζουν από 4 πόντους, όμως οι Warriors με τον Βεργόπουλο να μοιράζει και τον Ντάο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 9 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 31 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι ήταν ακόμα πιο αποφασιστικοί μέσα στο παρκέ και με τον Ρέππα να πυροβολεί χωρίς έλεος με τρία τρίποντα και τον Βεργόπουλο να κάνει μεγάλο μεγάλο ματς προσφέροντας σε όλους τους τομείς , εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Βreak που δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στην άμυνα, είχαν την τριάδα Ηλιάδη(6), Αυλωνίτη(4) και Γκιουλιστάνη να οδηγούν την επίθεση, μένοντας όμως μοιραία μακριά από την διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν χωρίς σκοπιμότητες μεταξύ των δύο ομάδων που έπαιξαν κυρίως για να ευχαριστηθούν το άθλημα, με τους Dpg να ολοκληρώνουν την άνετη νίκη τους με 73 – 52. Ντάος, Μαράκης και Βαζαίος ανέλαβαν την υπόθεση σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας από 4 πόντους αμφότεροι, ενώ για τους Βreak, ο Μπουλαξής πυροβολούσε από την περιφέρεια με τρία τρίποντα με πέντε ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλαθάκι, για το τελικό αποτέλεσμα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ντάος με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Dpg είχαν 22/39 διποντα, 8/25 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Break είχαν 12/43 δίποντα , 6/19 τρίποντα, 10/20 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Dpg Warriors (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος 7 (7ρ.- 7 ασίστ), Παπαγεωργίου 6, Ρέππας 13, Βαζαίος 9(7ρ.) Μαράκης 8, Λάζαρίκος 3, Δαμόπουλος 7, Ντάος 20(8ρ.)

Fast Break(Μπουλαξής): Γκιουλιστάνης 8, Ηλιάδης 11, Μπουλαξής 18(9ρ.), Τζιτζικαλάκης, Αυλωνίτης 5, Ωραιόπουλος 2, Τζώρτζης 8.

Τι μας άρεσε: Ο Γιώργος Βεργόπουλος που έπαιξε σαν playmaker και έδωσε και την φάση του αγώνα.