05/04/2022
Myrmidons BC 9 5 9 10 - 33 -
Kinglooney Tunes 7 19 12 7 - 45 -

Άμυνα για σεμινάριο από τους KingLooney Tunes !

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι KingLooney Tunes  πραγματοποίησαν  μια άκρως σημαντική νίκη όσον αφορά τη κατάληψη μιας εκ των θέσεων που οδηγεί στα Playoffs  , καθώς οι Myrmidons υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 33-45 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θοδωρή Τζαβιδόπουλο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους , 5-0 , με τους Tunes να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-7  έκλεισαν τη περίοδο στο μείον δύο , 7-9   . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Βαχαβιώλος  με 3 πόντους  , ενώ στη αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μπάτρης   .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους  , καθώς  με τους Τζαβιδόπουλο και Πουλοκέφαλο να ηγούνται των προσπαθειών της ομάδας τους προσπέρασαν με έξι πόντους διαφορά , 13-19 , με το τέλος του πρώτο ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 14-26   . Ο Τζαβιδόπουλος πέτυχε 10 πόντους , ενώ από τους ηττημένους ο Καλόσακας  είχε 3  .

Στη τρίτη περίοδο οι Tunes συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να αγγίζει την ανώτατη τιμή τη