05/04/2022
Myrmidons BC 9 5 9 10 - 33 -
Kinglooney Tunes 7 19 12 7 - 45 -

Άμυνα για σεμινάριο από τους KingLooney Tunes !

Στο κλειστό του Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι KingLooney Tunes  πραγματοποίησαν  μια άκρως σημαντική νίκη όσον αφορά τη κατάληψη μιας εκ των θέσεων που οδηγεί στα Playoffs  , καθώς οι Myrmidons υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 33-45 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Θοδωρή Τζαβιδόπουλο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλαν σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους , 5-0 , με τους Tunes να αντιδρούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-7  έκλεισαν τη περίοδο στο μείον δύο , 7-9   . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Βαχαβιώλος  με 3 πόντους  , ενώ στη αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μπάτρης   .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους  , καθώς  με τους Τζαβιδόπουλο και Πουλοκέφαλο να ηγούνται των προσπαθειών της ομάδας τους προσπέρασαν με έξι πόντους διαφορά , 13-19 , με το τέλος του πρώτο ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 14-26   . Ο Τζαβιδόπουλος πέτυχε 10 πόντους , ενώ από τους ηττημένους ο Καλόσακας  είχε 3  .

Στη τρίτη περίοδο οι Tunes συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ  και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να αγγίζει την ανώτατη τιμή της , αυτής των δεκαπέντε πόντων , 23-38  . Ο Τζαβιδόπουλος πέτυχε 6 πόντους , ενώ 6 είχε και ο Νιωτάκης   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τον Πουλοκέφαλο και τη παρέα του να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 με σκορ 33-45  . Ο Πουλοκέφαλος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 4 πόντους , ενώ 5 είχε ο Καλόσακας .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Τζαβιδόπουλος με 18 πόντους , 10 ριμπάουντ  και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Απόστολος Πούγκας  είχε 9  πόντους , 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ  .

Οι Kinglooney Tunes  είχαν 11/36 δίποντα , 6/30 τρίποντα , 5/12 , 52 ριμπάουντ , 9 ασίστ  και 5 λάθη , ενώ οι Myrmidons  είχαν 10/42 δίποντα , 3/33 τρίποντα , 4/8 βολές , 42 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 18 λάθη .

Myrmidons(Πετρόπουλος):  Μπάτρης 5 , Νιωτάκης 8 , Πούγκας 9 , Πετρόπουλος , Φώσκολος , Καλόσακας 9 , Σιμωνετάτος 2  .

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος) : Καλομοίρης 2 , Παυλής , Παπούλιας 4 , Βαχαβιώλος 5 , Πουλοκέφαλος 16 , Τζαβιδόπουλος 18    .

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών , αλλά και η εκτελεστική δεινότητα του Θοδωρή Τζαβιδόπουλο έξω από τη γραμμή των 6.75  !