20/12/2021
New York Pic-Knicks 12 8 14 18 - 52 -
Green Rose BC 10 23 17 12 - 62 -

Ανεβάζει «στροφές» το Green Rose!

Την τέταρτη του νίκη του στον πέμπτο όμιλο της Development2 League πανηγύρισε το Green Rose που επιβλήθηκε των New York Pic-Knicks στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 62-52.

Αρκετά δυναμικά μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, οι οποίες ήθελαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τoυς New York Pic-Knicks να πρηγούνται με 12-10 με τον Χρήστο Δημητρέλλο να σημειώνει 5 πόντους. Για το Green Rose και τους 10 πόντους της ομάδας του σημείωσε ο συγκλονιστικός Γεράσιμος Διβάρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Το Green Rose βρήκε και άλλους πρωταγωνιστές στην επίθεση (Τσώνης 8π, Τριανταφυλλόπουλος 7π, Διβάρης 4π,) και έτρεξε ένα επιμέρους 23-8 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-20. Για τους τυπικά γηπεδούχους, που είχαν μείνει από δυνάμεις, 4 πόντους σε αυτό το σημείο του αγώνα έβαλε ο Παναγιώτης Αθανασίου.