20/12/2021
New York Pic-Knicks 12 8 14 18 - 52 -
Green Rose BC 10 23 17 12 - 62 -

Ανεβάζει «στροφές» το Green Rose!

Την τέταρτη του νίκη του στον πέμπτο όμιλο της Development2 League πανηγύρισε το Green Rose που επιβλήθηκε των New York Pic-Knicks στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 62-52.
Αρκετά δυναμικά μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, οι οποίες ήθελαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τoυς New York Pic-Knicks να πρηγούνται με 12-10 με τον Χρήστο Δημητρέλλο να σημειώνει 5 πόντους. Για το Green Rose και τους 10 πόντους της ομάδας του σημείωσε ο συγκλονιστικός Γεράσιμος Διβάρης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Το Green Rose βρήκε και άλλους πρωταγωνιστές στην επίθεση (Τσώνης 8π, Τριανταφυλλόπουλος 7π, Διβάρης 4π,) και έτρεξε ένα επιμέρους 23-8 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 33-20. Για τους τυπικά γηπεδούχους, που είχαν μείνει από δυνάμεις, 4 πόντους σε αυτό το σημείο του αγώνα έβαλε ο Παναγιώτης Αθανασίου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Green Rose κατάφερε όχι μόνο να διαχειριστεί το προβάδισμα που είχε αλλά και να το αυξήσει κλείνοντας την περιόδο στο 50-34 «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την νίκη. Δημητρόπουλος από την μία με 4 πόντους και Αθανασίου με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει. Το Green Rose έφτασε σε μία σημαντική νίκη με 62-52 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-4. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης αφού η ομάδα του Ροζάκη ήλεγξε το ματς από το ξεκίνημά του.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γεράσιμος Διβάρης με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αθαασίου με 19 πόντους, 26 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι ηττημένοι είχαν 20/69 εντός πεδιάς, 3/16 τρίποντα και 9/25 βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη το Green Rose είχε 29/79 εντός πεδιάς, 3/9 τρίποντα και 1/3 βολές. Πήρε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα, έκανε 16 λάθη και 2 τάπες.
New York Pic-Knicks (Νάννος): Δημητρέλλος 16, Κωφόπουλος 4, Νάννος 3, Αθανασίου 19, Κοντογιάννης 10.
Green Rose (Καναβάρος): Διβάρης 21, Δημητρόπουλος 6, Τριανταφυλλόπουλος 14, Τσώνης 12, Κανίνιας 3, Καναβάρος 2, Ροζάκης 4.
Τι μας άρεσε: Το ανταγωνιστικό παιχνίδι που είδαμε για 40 λεπτά!