05/04/2022
Πι Stoli α 24 16 20 15 - 75 -
Gerakas Hawks 9 9 15 11 - 44 -

Απολαυστικά ΠιStoliA !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master League , τα ΠιStoliΑ  πραγματοποίησαν  μια σπουδαία νίκη παραμονής στη κατηγορία , καθώς επιβλήθηκαν των Gerakas Hawks με το ευρύ 75-44 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Κεφαλιανό , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , έκλεψε μπάλες , και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με τους Λιόλιο και Ιωαννίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 8-5 και 11-9 , ενώ με ένα υπέρ τους σερί 13-0 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δεκαπέντε , 24-9 . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Ιωαννίδης με 14 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σαρακινός είχε 4  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η παρέα του του Λιόλιου με όπλο την εξαιρετική της άμυνα αύξησε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους εικοσιένα  πόντους , 35-14 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 40-18   . Ο Κεφαλιανός  πέτυχε 5  πόντους , ενώ από τους ηττημένους ο Γκόρος είχε είχε 3 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν  με το πόδι κολλημένο στο  γκάζι , είχαν απάντηση για κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ ,  πίεσαν στην άμυνα ,έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των είκοσι επτά  πόντων , 60-33 ,   . Ο Κεφαλιανός πέτυχε 9 πόντους  , ενώ 5 είχε ο Τοπούζογλου .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν  μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με το ευρύ 75-44  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κεφαλιανός με 14 πόντους , 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Γκόρος  είχε 16 πόντους , 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ  .

Τα ΠιStoliΑ είχαν 23/41 δίποντα , 9/25 τρίποντα  , 2/7 βολές ,  46 ριμπάουντ , 16 ασίστ , 2 κλεψίματα  και 8 λάθη , ενώ οι Gerakas Hawks είχαν 11/35 δίποντα , 5/28 τρίποντα , 7/9 βολές , 29 ριμπάουντ , 5 ασίστ ,  3 κλεψίματα   και 8 λάθη .

ΠιStoliA(Χάρης Παπαδιονυσίου): Βούλγαρης 4 , Γιαννουλάκης 3 , Γραικούσης 6 , Ιωαννίδης 23 , Κεφαλιανός 14 , Κοτσακάς , Λιόλιος 21 , Δημήτρης Παπαδιονυσίου , Τσαπανίδης 4  .

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Αβαράκης 8 , Βουλομάνος 4 , Γκόρος 16 , Κατσαμάκης , Πικάσης 1 , Σαρακηνός 9 , Τζελέπης , Τοπούζογλου 6   .

Τι μας άρεσε : Η  απόδοση των Λιόλιου , Ιωαννίδη και Κεφαλιανού καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !