18/04/2022
Termites 7 15 13 8 - 43 -
Beer Team 25 20 10 8 - 63 -

Beer Team έτοιμη για Playoff!

Την 14η νίκη της στον έβδομο όμιλο της Development 2 League πήρε η Beer Team, που επικράτησε με 63-43 κόντρα στους Τερμίτες στο Basketaki Arena!

Από το πρώτο δεκάλεπτο η Beer Team μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ρεσιτάλ ευστοχίας πήρε διφήφια διαφορά από νωρίς. Η περίοδος έκλεισε στο 25-7. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, από 6 πόντους έβαλαν οι Αντρέας και Μάριος Μαυράκης. Για τους Τερμίτες, από 3 οι Πασχαλινόπουλος και Τουμπακάρης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Beer Team να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Μάριου Μαυράκη, είχε τρομερό ρυθμό στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 23 πόντους διαφορά, 45-22. Για την Beer Team σε αυτό το διάστημα 5 πόντους έβαλε ο Γρατσίας, ενώ για τους Τερμίτες 8 ο Τουμπακάρης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε όπως ήταν λογικό, με τις δύο ομάδες να είναι πιο νευρικές και άστοχες. Στο 30′ το σκορ ήταν στο 55-35. Κρεκούκης από την μία με 3 πόντους και Πασχαλινόπουλος από την άλλη με επίσης 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Beer Team με την εμπειρία της, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε και πήρε μία δίκαιη νίκη με 63-43 κόντρα στους Τερμίτες, που πλήρωσαν τις πολλές τους απουσίες. Οι δύο ομάδες, θα βρίσκονται στα playoff. Η Beer Team παλεύει για ένα καλύτερο πλασάρισμα, ενώ από την άλλη οι Τερμίτες θα τερματίσουν στην 5η θέση του ομίλου.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ηλίας Θεοδοσόπουλος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδτος Τουμπακάρης με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Τερμίτες είχαν 17/58 εντός πεδιάς, 5/31 τρίποντα και 4/10 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, η Beer Team είχε 25/75 εντός πεδιάς, 8/28 τρίποντα και 5/9 βολές. Πήρε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 17 φορές την μπάλα κι έκανε 13 λάθη.

Τερμίτες (Κατσάφαρος): Πασχαλινόπουλος 8, Αποστολόπουλος 6, Τουμπακάρης 15, Κατσάφαρος 7, Χατζητσομπάνης 1, Φιλιππαίος 6.

Beer Team (Μαυράκης): Μαυράκης Α 11, Βασιλικός 3, Κρεκούκης 11, Λαγουτάρης 9, Θεοδοσόπουλος 6, Γρατσίας 8, Τζατζαράκης, Μεταξάς 6, Μαυράκης Μ 9.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση της Beer Team!