01/12/2021
ESDDA Graduates 7 9 9 12 - 37 -
Mandra Heat 14 16 28 19 - 77 -

Δεν… αστειεύεται η Mandra!

Βραδάκι Κυριακής στο Μενίδι, με το κλειστό του Basketaki Arena να υποδέχεται τους ESDDA Graduates και την Mandra Heat, με τους δεύτερους να κερδίζουν άνετα με 37-77, δείχνοντας πως φέτος έχουν υψηλές.. βλέψεις!
Χαμηλό σε παραγωγικότητα το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μώλο από Mandra να είναι θετικός και να ξεχωρίζει, κυριαρχώντας σε σκορ και ριμπάουντ, με τον Ζαχαριάδη από την άλλη να προσπαθεί για τους πορτοκαλί, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 7-14.
Ο Γρίβας μπήκε με διάθεση στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με οχτώ γρήγορους πόντους ανέβασε τη διαφορά, με τους Graduates να προσπαθούν με σουτ από μέση απόσταση να μείνουν κοντά στο παιχνίδι. Το πολύ όμορφο αυτό δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με 16-30, με τους φιλοξενούμενους να έχουν να βελτιώσουν πολλά αν θέλουν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.
Ο Τουμπανάκης πήρε αρκετές προσπάθειες στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, τις περισσότερες τις έβαλε και… εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-43. Με ατομικές ενέργειες οι οποίες δεν έβρισκαν στόχο, προσπάθησαν οι Graduates να σκοράρουν και να πλησιάσουν ξανά στο σκορ, πηγαίνοντας κοντά στο καλάθι, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 25-58.
Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο, με την διαφορά να είναι μεγάλη και να επιτρέπει στους παίχτες να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, να βγάλουν ωραίες φάσεις, με το τελικό αποτέλεσμα να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με το σκορ να κλείνει στο 37-77 για Mandra Heat.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Δρίβας με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο. Από ESDDA ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Παναγόπουλος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/51 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/19 βολές, 37 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 6/10 βολές, 56 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 μόλις λάθη!