01/11/2021
Peristeri Histons 6 14 15 12 - 47 -
Deflections 15 4 8 5 - 32 -

Δίκαιη νίκη για τους Peristeri Histons!

Την δεύτερη νίκη τους στον 3ο όμιλο της Development League πήραν οι Peristeri Histons που επιβλήθηκαν με 47-32 των Deflections στο κλειστό του Κολωνού.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Deflections μπήκαν πιο έτοιμοι στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 15-6 με τον Παπακωνσταντίνου να σημειώνει 7 πόντους και τους Νικολαΐδη και Κατσαρό από 4. Για τους Histons από 2 πόντους έβαλαν οι Μιχαλόπουλος, Σπηλιόπουλος και Μάνος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Peristeri Histons γύρισαν «τούμπα» το παιχνίδι κυρίως χάρη στην καλή τους άμυνα. Με μπροστάρη τον Βασίλη Μάνο που σημείωσε 9 πόντους έτρεξαν ένα επιμέρους 14-4 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 20-19. Για τους Deflections που κόλλησαν στην επίθεση, 3 πόντους έβαλε ο Παπακωνσταντίνου και 1 ο Παντελής Κατσαρός.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η κυριαρχία των Histons συνεχίστηκε. Η ομάδα του Μιχαλόπουλου έπαιζε πιο μυαλωμένα και έξυπνα και όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα που είχε αλλά το αύξησε κλείνοντας την περίοδο στο συν 8, 35-27. Στεφανίτσης από την μία με 9 πόντους και Κατσαρός από την άλλη με 2, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πολύ νευρικό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ρυθμός να χαλάσει. Τελικά οι «Περιστεριώτες» έφτασαν στην νίκη με 47-32 με τους Μάριο Πλινθίδη, Μάνο και Μιχαλόπουλο να σκοράρουν. Για τους Deflections, σκόραρε ο Μαράντος και ο Κατσαρός. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης αφού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Histons ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι. Αξιοσημείωτο είναι πως οι Delfections σκόραραν 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 17 σε όλο το άλλο παιχνίδι!
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Στεφανίτσης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Μαράντος με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 19/66 εντός πεδιάς, 4/25 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Deflections είχαν 9/55 εντός πεδιάς, 1/16 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 14 λάθη.
Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Στεφανίτσης 18, Μάνος 13, Νομικός, Κλήμης, Πλινθίδης Ν, Πλινθίδης Μ 5, Μιχαλόπουλος 9, Σπηλιόπουλος 2.
Deflections (Νικολαΐδης): Κατσάρος 9, Τσαφαντάκης, Μαράντος 4, Νικολαΐδης 5, Μαζιώτης 2, Μενδρινός 2, Παπακωνσταντίνου 10.
Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον στο ματς!