05/04/2022
Mandra Heat 21 15 17 18 - 71 -
ESDDA Graduates 10 19 5 14 - 48 -

Έβδομη σερί νίκη για την Mandra Heat !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena η ανεβασμένη Mandra Heat (15-2) υποδέχθηκε τους ESDDA Graduates (3-15) για την 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Παναγιώτη Μπιτζιλέκη παρότι δέχθηκε αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή της στη συνέχεια και επικράτησε άνετα με 71-48. Δέκατη – έκτη νίκη και έβδομη σερί για την Mandra Heat που έχει μπροστά της τέσσερις τελικούς με μοναδικό στόχο την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μια από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις πραγματοποίησε η ESDDA που ευτύχισε να έχει σε εξαιρετική κατάσταση τον Σταμάτη Ζαχαριάδη με 22 πόντους και 4 τρίποντα ! Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από την Mandra Heat που πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς χτίζοντας διψήφιο προβάδισμα. Ο μετέπειτα Betsson mvp, Βαγγέλης Μώλος,  ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός στο low post πετυχαίνοντας 10 πόντους. Από κοντά και ο Γιώργος Διολέτης (7π.), αλλά και οι εξαιρετικοί δημιουργικά Άγης Σταυρόπουλος (2π, 2 ασί.) και Θανάσης Δρίβας (2π., 5 ριμπ., 5 ασί.). Η ESDDA κρατήθηκε σε λογική απόσταση χάρη στο εκπληκτικό δίδυμο των Σταμάτη Ζαχαριάδη (5π. με 1 τρίπ.) και Νίκου Γκάμαρη (5π.). Σκορ δεκαλέπτου, 21-10.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με την ESDDA να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της, όπως και το περιφερειακό της ποσοστό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 13 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα. Η Mandra Heat πραγματοποίησε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα, διατηρώντας ωστόσο το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στον Άγη Σταυρόπουλο (9π.). Σκορ ημιχρόνου, 36-29.

Μετά την ανάπαυλα, η Mandra Heat μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και γρήγορα κατάφερε να απλοποιήσει την