19/07/2021
Sun City Spurs 10 13 16 16 - 55 -
Termites 6 16 6 12 - 40 -

Έφυγαν με το κεφάλι ψηλά οι Sun City Spurs!

Την παρθενική τους νίκη πέτυχαν οι Sun City Spurs στο Basketaki Arena απέναντι στους Τερμίτες με 55-40 τελειώνοντας το πρωτάθλημα με ρεκόρ 1-3, ενώ έριξαν τους Τερμίτες στην τελευταία θέση του ομίλου. Στο παιχνίδι και οι δύο ομάδες κατέβασαν από πέντε παίκτες, με τους Spurs να δείχνουν μεγαλύτερη αντοχή και να πανηγυρίζουν στο τέλος.
Μουδιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες στο ματς καθώς ήταν άστοχες πολύ ενώ έκαναν και αρκετά λάθη. Ο Διονυσόπουλος σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσε να τρέξει σε αιφνιδιασμό, οι Τερμίτες πήγαιναν σε σετ παιχνίδι αλλά σε ατομικές προσπάθειες και έτσι το δεκάλεπτο έληξε 10-6 υπέρ των Spurs. Ο Διονυσόπουλος τελείωσε με έξι πόντους το δεκάλεπτο για τους Spurs και ήταν πρώτος σκόρερ του ματς εκείνη τη στιγμή.
Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, όπως το περιμέναμε, καθώς οι Τερμίτες συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι. Στην εξίσωση μπήκε και το τρίποντο για τις δύο ομάδες και το σκορ ανέβηκε σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Spurs δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και με μπροστάρη τον Γιουλούντα (4) και τον Μπόζα (4) έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 23-22. Για τους Τερμίτες ο Καρκατσέλης είχε 10 πόντους όλους σερί στα μέσα του δεκαλέπτου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε μπρος ο Χατζηγεωργιάδης ο οποίος πέτυχε τρία τρίποντα και σε συνάρτηση με την απόδοση του Διονυσόπουλου οι Spurs κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Τερμίτες δυσκολεύτηκαν στην επίθεση και κατά την διάρκεια του δεκαλέπτου πατυχαν μόνο δύο τρίποντα, ενω οι Spurs ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο για πρώτη στο ματς με την λήξη του δεκαλέπτου, για το 39-28. Εννέα πόντους ο Χατζηγεωργιάδης για τα Σπιρούνια, από τρεις είχαν οι Καρκατσέλης και Μπιμπούδης για τους “Οράνιε”.
Με την κούραση να έχει γίνει πλέον παράγοντας στο παιχνίδι οι Τερμίτες έδειχναν ότι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Spurs και του Διονυσόπουλου και δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι οι Sun City Spurs πήραν το πρώτο, και τελευταίο, ροζ φύλλο αγώνα του φετινό καλοκαιρινού πρωταθλήματος καθώς νίκησαν με 55-40. Ο Γιουλούντας είχε έξι πόντους για τους νικητές, από έξι είχαν οι Καρκατσέλης και Τουμπακάρης για τους ηττημένους.
Hall Of Brands MVP ο Διονυσόπουλος με 10 πόντους (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Ο Καρκατσέλης καλύτερος για τους Τερμίτες με 21 πόντους (5/11 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/6 βολές), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά οι Sun City Spurs είχαν 20/47 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 3/4 βολές, 51 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 τάπες. Οι Τερμίτες είχαν 13/39 δίποντα, 4/32 τρίποντα, 2/6 βολές, 44 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.
Sun City Spurs (Σαπουντζής): Γιουλούντας 16 (6ρ), Χατζηγεωργιάδης 18 (11ρ 4τρ), Διονυσόπουλος 10 (12ρ 8ασ), Μπόζας 11, Σαπουντζής (18ρ 3μπ).
Τερμίτες (Αποστολόπουλος): Μπιμπούδης 7 (1), Αποστολόπουλος 2 (10ρ), Καρκατσέλης 21 (3), Τουμπακάρης 8 (12ρ), Χατζητσοπάνης 2 (12ρ).
Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Τι δεν μας άρεσε: Το σαμποτάζ (ενδεχομένως από τον Πέλεχα) προς τον Διονυσόπουλο ώστε να μην πετύχει Triple Double καθώς οι συμπαίκτες του έχαναν και τα Lay up μετά από τις πάσες του.