18/04/2022
Old Stars 14 9 7 6 - 36 -
Intercity BC 15 14 14 18 - 61 -

Έκανε Party στο Transition Η Intercity!

Το βράδυ του Σαββάτου 16 Απριλίου στο Basketaki Arena, η Intercity βγάζοντας πολλούς και συνεχόμενους αιφνιδιασμούς στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε άνετα με 36 – 61 απέναντι στους Old Stars και περιμένει σιγά-σιγά να μάθει τον αντίπαλο της στο μπαράζ ανόδου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή όρεξη στον αγωνιστικό χώρο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει υπερ της Intercity με 14 – 15. Ο Νικολάου ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 7 πόντους, με τον Μπαλαφούτη να ακολουθεί με 4 για τους προπορευόμενους. Για τους Old Stars ο Καπράλος τραβούσε το κουπί με δύο τρίποντα και είχε από κοντά τον Λεντζή με 4 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα, και με τον Σταματόπουλο να οργανώνει άψογα και τους Αντωνίου και Μπαλαφούτη να βάζουν από 6 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 23 – 29. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν δυσκολίες στην επίθεση, με τον Δουκάκη να ξεχωρίζει με ένα τρίποντο και τους Καραγιάννη και Λεντζή να βάζουν από ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο, οι Old stars δεν μπορούσαν να πάρουν στα μέτρα τους το ματς, σκοράροντας μόνο 7 πόντους με Καπράλο, Καραγιάννη και Τζιόπα. Στην αντίπερα όχθη, η Intercity με τον Αντωνίου αυτή τη φορά να μοιράζει, τον Μπαλαφούτη να είναι πρώτος σκόρερ με 5 και τον Σταματόπουλο από κοντά με 4, μεγάλωσαν την διαφορά σε 30 – 43.

Σε παράσταση για ένα ρόλο, μετατρέψανε οι φιλοξενούμενοι το τέταρτο δεκάλεπτο. Με τον Σταματόπουλο να κάνει πράγματα και θαύματα με 11 πόντους και τον Μπαλαφούτη να σιγοντάρει με 4, ολοκλήρωσαν το ματς με νίκη 36 – 61. Για τους αποκαμωμένους από κούραση Old Stars, Καραγιάννης και Καπράλος έβαλαν από ένα καλάθι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Σταματόπουλος με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 11 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Old Stars είχαν 9 / 32 δίποντα, 4 / 24 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 22 λάθη.

Η Intercity είχε 25 / 62 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 2 / 9 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 25 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Old Stars(Δουκάκης): Γεωργούσης, Δουκάκης 3, Καπράλος 11(21ρ.), Καραγιάννης 8(11ρ.), Λεντζής 6, Τζιόπας 8(6ρ.).

Intercity (Νικολάου): Αντωνίου 11, Μπαλαφούτης 19, Νικολάου 11(13ρ.), Σταματόπουλος 17(9ρ, 7 ασίστ), Σταυρόπουλος 2(8ρ.), Φιλίνης 1.

Τι μας άρεσε: Το transition παιχνίδι των νικητών.