03/05/2022
Saint Pauli 13 11 14 19 - 56 -
Hurricanes 14 11 14 12 - 51 -

Έκανε το μπαμ η Saint Pauli!

Τεράστια νίκη και άλμα παραμονής έκανε το απόγευμα της Κυριακής 1 Μαΐου η Saint Pauli, καθώς σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι επικράτησαν με 56 – 51 απέναντι στους εκ των πρωτοπόρων Hurricanes.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν στην επίθεση και το σκορ να είναι 13 – 14 υπέρ των Hurricanes . Ο Ιωαννίδης τραβούσε την επίθεση με 8 πόντους, με τον Βλάχο να βάζει 4, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουλούρης με δύο τρίποντα και Κουτσελίνης με 5 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν προβάδισμα 23– 25. Οι γηπεδούχοι είχαν επιθετική πολυφωνία με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν , ενώ το προβάδισμα για την ομάδα του Κοσσυβάκη κρατούσαν κυρίως οι Περσίτσας και Ιωαννίδης με 5 πόντους έκαστος.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο(14-14). Ο Θεοδωρόπουλος με 7 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, ενώ το προβάδισμα για τους Hurricanes κρατούσαν οι Περσίτσας με 5, Βλάχος με 4 και Λατίφης με τρίποντο(37-39).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι με τον Λατίφη να βάζει 6 πόντους και τον Ιωαννίδη να ακολουθεί με 4 , ξέφυγε με 40 – 50. Η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην Saint Pauli. Με ηγέτες στην επίθεση τους Κουλούρη με τρία τρίποντα και Κουτσελίνη με 9 πόντους, έφτασε στην τελική επικράτηση με 56 – 51 , που της δίνει πολλές πιθανότητες να σώσει την κατηγορία.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χρήστος Κουτσελίνης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παρασκευάς Ιωαννίδης με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Η Saint Pauli είχε 14 / 35 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη

Οι Hurricanes είχαν 14 / 43 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Saint Pauli(Τσιχριτζής): Δατσέρης, Θεοδωρόπουλος 7, Κουλούρης 20 Κουτσελίνης 14(13ρ.), Κόκκινος 2, Κόντος, Κ.Ματεντζόγλου , Πανταζής 6, Παπαγεωργίου(7ρ.), Τσιχριτζής 3.

Hurricanes (Κοσσυβάκης ): Βασιλειάδης, Βλάχος 9, Ιωαννίδης 17(9ρ.), Κασσελάκης, Λατίφης 9(8ρ.),Μακρής 1, Παπαδημητρίου 4(6ρ.), Περσίτσας 11.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η πίστη για νίκη της Saint Pauli.