06/03/2024
Panzerakia 21 22 24 17 - 84 -
Grava Thunders 13 9 9 9 - 40 -

Τους βρήκαν λαβωμένους και τους εκτέλεσαν τα Paznerakia!

Ένα εύκολο βράδυ είχαν τα Panzerakia κόντρα στους λαβωμένους Grava Thunders των οποίων επικράτησαν με 84-40 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Development 2 League. Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα στο ματς, ενώ στις αρχές της δεύτερης περιόδου είδαν τον Γκόγκο να χτυπάει και αναγκάστηκαν έτσι να βγάλουν το υπόλοιπο παιχνίδι με… τεσσεράμισι παίκτες. Τα Panzerakia παίζοντας στο… ρελαντί κατάφεραν να φτάσουν στη 15η νίκη τους (15-10), ενώ οι Grava Thunders από τη μεριά τους γνώρισαν την 19η ήττα τους (5-19).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες. Ο Κατσιγιάννης ανέλαβε δράση από νωρίς και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 11-6. Ο Κολοκυθάς με τις βολές του κράτησε σε κοντινή απόσταση τους φιλοξενούμενους (15-13), μέχρι όμως ο Πάλλας να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του. Ο παίκτης των γηπεδούχων ευστόχησε σε συνεχόμενες προσπάθειες και έτσι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τα Panzerakia να προηγούνται με 21-13.

Το παιχνίδι στράβωσε ακόμα περισσότερο για τους Grava Thunders στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όταν ο Γκόγκος είχε ενοχλήσεις στο πόδι. Ο ίδιος «έσφιξε τα δόντια» και έμεινε στο παρκέ, μιας και δεν υπήρχε διαθέσιμη αλλαγή, αλλά ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να προσφέρει ουσιαστικά στο παιχνίδι. Τα Panzerakia είχαν ένα πλεονέκτημα πλέον και το εκμεταλλεύτηκαν βρίσκοντας αρκετά ελεύθερα σουτ, με το σκορ να ξεφεύγει στο 30-18. Φανουργιάκης, Παπαδόπουλος και Κατσιγιάννης κράτησαν τον καλό ρυθμό στην επίθεση και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και πίσω από τα 6,75 με τους Μωραΐτη και Ελευθέριο Πάγκαλο (51-26). Η κούραση είχε αρχίσει να καταβάλει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως δεν παράτησαν καμία φάση. Ο Νάσης έβγαζε ψυχή, ενώ και οι Βήχος-Κολοκυθάς προσπάθησαν να βρουν φάσεις επιθετικά για να σκοράρουν και τα κατάφεραν. Από την άλλη πλευρά, όμως, τα Panzerakia εξακολουθούσαν να φτάνουν με ευκολία στο αντίπαλο καλάθι και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 67-31.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απλά μία αγγαρεία και για τις δύο ομάδες. Τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει στο παιχνίδι και απλώς απέμενε να δούμε ποιο θα είναι το τελικό σκορ. Ο φωτεινός πίνακας, μετά τη κόρνα της λήξης, έγραψε 84-40 και έτσι τα Panzerakia έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Διονύσιος Πάλλας με 15 πόντους, 3 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Ιωάννης Βήχος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Κατσιγιάννης 22(6ρ.), Κωνσταντιλιέρης 6(9ρ.), Μωραΐτης 7(4ρ.), Πάγκαλος Δ. 9(10ρ.), Πάγκαλος Ε. 7(3ρ.), Πάλλας 15(8ρ.), Παπαδόπουλος 4(5ρ.), Πολυχρονόπουλος 6(3ρ.), Φανουργιάκης 8(10ρ.)

Grava Thunders (Νάσης): Βήχος 11(8ρ.), Γκόγκος, Κολοκυθάς 25(3ρ.), Νάσης 4(8ρ.), Τσακέτας

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν καμία φάση, αν και έφτασαν να παίζουν με παίκτη λιγότερο.