17/09/2021
New York Fix 10 8 13 17 - 48 -
Δαλάι Κλάμα 6 10 12 9 - 37 -

Ελπιδοφόρα πρεμιέρα για τους New York Fix!

Πολλά χαμόγελα, σκόρπισαν στο φετινό τους ντεμπούτο οι New York Fix, αφού στα Λιόσια κέρδισαν με 48-37 τους Δαλάι Κλάμα και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup.
H πρώτη περίοδος του ματς, ήταν καταπληκτική για τους New York Fix, που έβγαλαν τρομερές φάσεις στο ματς και κυριάρχησαν απόλυτα. Προηγήθηκαν με 10-6 με τον Αλέξανδρο Σεΐζη να σημειώνει 3 πόντους και τους Αθανασόπουλο, Πλατανίτη και Ζορμπά να σημειώνουν από 2. Για τους «πράσινους», από 3 πόντους σημείωσαν οι Ντεμελής και Σωτηράκης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 18-16 υπέρ των Fix, που είχαν σε καλή μέρα τον Πλατανίτη και τον Αθανασόπουλο, οι οποίοι κυριαρχούσαν μέσα στο καλάθι. Από την άλλη, η ομάδα του Λάζαρου Μπουρελάκου, βρήκε 6 πόντους από τον Κλούτσο, με δύο εύστοχα τρίποντα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά γρήγορο μπάσκετ. Αυτό αποτυπώνεται και στο 13-12 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Fix. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 31-28. Καλπακίδης από την μία με 9 πόντους και Τσιάρας από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε αυτό το διάστημα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι New York Fix διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 48-37 και να ξεκινήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την φετινή πορεία τους στο Basketaki Cup. Ζορμπάς, Αθανασόπουλος, Σεΐζης και Καλπακίδης ξεχώρισαν για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ για τους Δαλάι Κλάμα, Τσιάρας και Ντεμελής.
Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γρηγόρης Αθανασόπουλος με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 4 τάπες. Από την άλλη, για τους Δαλάι Κλάμα ξεχώρισε ο Γιώργος Τσιάρας με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.
Συνολικά οι νικητές είχαν 17/55 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 9/27 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 7 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη οι Δαλάι Κλάμα είχαν 14/67 εντός πεδιάς, 7/32 τρίποντα και 2/5 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα.
New York Fix (Σεΐζης): Σεΐζης 7, Παναγόπουλος 4, Παύλου, Αθανασόπουλος 5, Πλατανίτης 8, Κουράσης 6, Καλπακίδης 9, Ζορμπάς 9.
Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 8, Παναγόπουλος 5, Χρυσάνης, Χατζάκης, Νικηταράς, Μπέης 3, Ντεμελής 7, Κλούτσος 6, Σωτηράκης 8.
Τι μας άρεσε: Το σκεπτόμενο μπάσκετ που έπαιξαν οι Fix στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού!