13/04/2022
ESDDA Graduates 4 13 12 6 - 35 -
Myrmidons BC 17 23 20 13 - 73 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Myrmidons!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2  , οι Myrmidons πραγματοποίησαν την δέκατη πέμπτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς  επικράτησαν των ESDDA Graduates με σκορ 35-73  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Καλόσακα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 35  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Νιωτάκη και Καλόσακα  να ηγούνται των προσπαθειών τους  πήραν τα ηνία στο σκορ , 2-7 και 2-10  , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-7 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων , 4-17  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νιωτάκης με 7 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ζαχαριάδης και Γκάμαρης είχαν από 2     .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Myrmidons  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Καλόσακα να κάνει ότι θέλει και στις δύο πλευρές του γηπέδου άνοιξαν τη ψαλίδα της απόστασης που χώριζε τις δύο ομάδες στους τριάντα πόντους , 6-36 , με τον Τσίτσιρα και τη παρέα του να αντιδρούν και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο μ