13/04/2022
ESDDA Graduates 4 13 12 6 - 35 -
Myrmidons BC 17 23 20 13 - 73 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στους Myrmidons!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2  , οι Myrmidons πραγματοποίησαν την δέκατη πέμπτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς  επικράτησαν των ESDDA Graduates με σκορ 35-73  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Καλόσακα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες   και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 35  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι με τους Νιωτάκη και Καλόσακα  να ηγούνται των προσπαθειών τους  πήραν τα ηνία στο σκορ , 2-7 και 2-10  , ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-7 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα δεκατριών πόντων , 4-17  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νιωτάκης με 7 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ζαχαριάδης και Γκάμαρης είχαν από 2     .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Myrmidons  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Καλόσακα να κάνει ότι θέλει και στις δύο πλευρές του γηπέδου άνοιξαν τη ψαλίδα της απόστασης που χώριζε τις δύο ομάδες στους τριάντα πόντους , 6-36 , με τον Τσίτσιρα και τη παρέα του να αντιδρούν και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο μείον είκοσι τρία , 17-40  . Ο Καλόσακας πέτυχε 15 πόντους ,  ενώ από τους ηττημένους ο Λεκάκης είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο ο Πετρόπουλος και η παρέα του  συνέχισαν με το πόδι κολλημένο , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες ,  κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τη διαφορά στο τέλος της περιόδου να αγγίζει τη τιμή τριάντα ένα πόντων , 29-60  . Ο Καλόσακας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 6 πόντους ,  ενώ 4 είχε ο Ζαχαριάδης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Myrmidons να πανηγυρίζουν άλλη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 με το ευρύ 35-73  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καλόσακας  με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Σταμάτης Ζαχαριάδης είχε 10 πόντους  , 9 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κόψιμο  .

Οι Myrmidons είχαν 21/49 δίποντα , 9/37 τρίποντα  , 4/4 βολές ,  61 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 13 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 15 λάθη , ενώ οι ESDDA Graduates είχαν 15/69 δίποντα , 1/14 τρίποντα , 2/5 βολές , 49 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  20 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 20 λάθη .

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Λεκάκης 9 , Παναγόπουλος 2 , Τσίτσιρας  , Νανόπουλος 4 , Βαφάκος , Ζαχαριάδης 10 , Γκάμαρης 8 , Αληγιάννης 2   .

Myrmidons(Πετρόπουλος): Μπάτρης 14 , Νιωτάκης 13 , Πετρόπουλος 4 , Φώσκολος 2 , Καλόσακας 35 , Σιμωνετάτος  .