05/04/2022
Kavlanta Hawks 20 13 4 8 - 45 -
Ellinoroston Celtics 7 10 15 9 - 41 -

Επιστροφή στις νίκες για τους Kavlanta Hawks!

Την τέταρτη νίκη τους στον τέταρτο όμιλο της Development2 League πήραν οι Kavlanta Hawks που κέρδισαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων με 45-41 τους Ellinoroston Celtics!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και με τους Πέτσα και Καράγιαννη να βάζουν 9 και 6 πόντους αντίστοιχα προηγήθηκαν με 20-7 με το τέλος της περιόδου. Για τους Celtics, 4 πόντους έβαλε ο Κατσιράκης και 3 ο Χατζηγιάννης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Η ομάδα του Τσαντέ, με ηγέτη τον Πέτσα, έτρεξε ένα νέο επιμέρους 13-10 σερί και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 16 πόντους διαφορά, 33-17. Για την ομάδα του Τσίλη, 4 πόντους έβαλε ο Άγγελος Δαυίδ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Celtics είχαν απαντήσεις. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα (δέχθηκαν μόλις 4 πόντους) οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 15-4 επιμέρους σερί και μείωσαν στους 5, 37-32 στο 30’. Χατζηγιάννης από την μία με 6 πόντους και Καραγιάννης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τσαντέ άντεξε την πίεση των Celtics και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά πήρε την νίκη με 45-41 φτάνοντας έτσι τις 4 στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι Ellinoroston, «πλήρωσαν» το κακό πρώτο δεκάλεπτο και παρά την μεγάλη προσπάθεια τους δεν μπόρεσαν να γυρίσουν ολοκληρωτικά το ματς.